Ҳукумат ерости сувларидан фойдаланишнинг назоратига доир қарор қабул қилди
Ҳукуматнинг  547-сон қарори билан «Ерости сув олиш иншоотларини сув ҳисоблаш воситалари билан жиҳозлашни рўйхатга олиш ва муҳрлаш бўйича давлат хизматини кўрсатиш»нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Регламентга кўра, ушбу давлат хизмати давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП орқали кўрсатилади.
Сув ҳисоблаш воситалари билан жиҳозланмаган ерости сув олиш иншоотларидан фойдаланиш тақиқланади (жисмоний шахсларга шахсий ва хўжалик эҳтиёжлари учун якка тартибда суткасига 5 метр кубгача миқдорда ерости сувларини олиш бундан мустасно).
Ерости сув олиш иншоотларидан олинаётган сув ҳисобини юритиш учун фақат Ўзбекистон Республикасида ўлчаш воситалари давлат реестрига киритилган турлардаги сув ҳисоблаш воситаларининг ўрнатилишига йўл қўйилади.
Сув ҳисоблаш воситалари насосли қудуқларда сув чиқишини бошқариш қурилмасидан олдин, фавворали қудуқлар ва булоқларда бошқариш қурилмасидан кейин ўрнатилиши лозим.
Давлат хизмати кўрсатилгани учун БҲМнинг 50 фоизи миқдорида йиғим ундирилади.
Ҳудудий гидрогеология станциялари ва туман (шаҳар) солиқ инспекциялари сўровнома юборилгач, 10 кун муддатда ерости сув олиш иншоотларида ўрнатилган сув ҳисоблаш воситаларини рўйхатга олади ва муҳрлайди.

Постановлением правительства № 547 утвержден административный регламент «О предоставлении государственной услуги по учету и опечатыванию подземных водозаборных сооружений, оснащенных средствами измерения воды».
Согласно регламенту, данная государственная услуга предоставляется через центры государственных услуг или через EПИГУ (Единый портал интерактивных государственных услуг).
Использование подземных водозаборных сооружений, не оснащенных средствами измерения воды, запрещается (за исключением физическим лицам для личных и хозяйственных нужд в индивидуальном порядке с использованием не более 5 кубометров подземной воды в сутки).
Для учета воды, отбираемой из подземных водозаборных сооружений, допускается установка только тех видов средств измерения воды, которые включены в государственный реестр средств измерений Республики Узбекистан.
Средства измерения воды должны устанавливаться:
• на насосных скважинах — перед устройством управления подачей воды;
• на фонтанных скважинах и источниках — после устройства управления подачей воды.
За предоставление государственной услуги взимается сбор в размере 50% от базовой расчетной величины (БРВ).
После получения запроса территориальные гидрогеологические станции и районные (городские) налоговые инспекции в течение 10 дней регистрируют и опечатывают средства измерения воды, установленные в подземных водозаборных сооружениях.