Хавотирми ёки ишончсизлик? Индонезия коронавирусга қарши ўз вакцинасини ишлаб чиқмоқчи
Индонезия коронавирусга қарши вакцина ривожланаётган давлатларга етиб бормаслигидан хавотирда. Шунинг учун ўз вакцинасини яратиш устида ишламоқда, дея хабар берди «Jakarta Post» газетаси.
«Бизга маълумки, дунёдаги биотехнологик компанияларнинг ишлаб чиқариш қуввати чекланган. Устига-устак, глобал етказиб бериш каналлари ҳам муаммоларга дуч келмоқда», — деди тадқиқот ва технологиялар вазирлиги қошидаги ишлаб чиқарувчилар гуруҳи раҳбари Али Гуфрон Мукти.
У «Индонезияда ва Индонезия учун» вакцинасини ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Коронавирусга қарши Индонезия вакцинасини ишлаб чиқиш 2021 йил бошларида ниҳоясига етказиш ва йилнинг иккинчи ярмида синовдан ўтказиш режалаштирилмоқда.
Пайшанба куни Индонезияда бир кунда 1624 кишида коронавирус аниқлангани, бу рекорд кўрсаткич эканлиги хабар берилганди. Мамлакатда жами 59 394 киши касалликка чалинган бўлиб, улардан 2987 нафари вафот этган. 26 667 киши тузалган.

Индонезия намерена создать свою вакцину против коронавируса
Индонезия работает над созданием собственной вакцины от коронавируса из-за обеспокоенности, что она может быть труднодоступна для развивающихся стран, сообщает газета Jakarta Post.
«Производственные мощности и мощности биотехнологических компаний в мире, как мы знаем, ограничены, и глобальные каналы поставок также сталкиваются с проблемами», — приводит газета слова руководителя команды разработчиков при министерстве исследований и технологий Али Гуфрона Мукти.
Он отметил необходимость разработать собственную вакцину «в Индонезии и для Индонезии».
Планируется, что разработка индонезийской вакцины против коронавируса при оптимистичном раскладе будет закончена в начале 2021 года, а во второй половине года могут начаться ее испытания.
В четверг сообщалось, что рекордные 1624 случая заражения коронавирусом выявлены за сутки в Индонезии. Всего в стране заразились 59 394 человека, общее число погибших — 2987. Выздоровели в общей сложности 26 667 человек.