Жаҳонгир Отажонов фикридан қайтди
Йил бошида санъатдан кетишини ва Ўзбекистон президентлигига номзодини қўйишни режалаштиргани ҳақида эълон қилган таниқли эстрада хонандаси Жаҳонгир Отажонов сиёсатдан кетишини эълон қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz»
«Мен сиёсатга аралашмаганимга 15 кун бўлди. Онам хурсанд. 15 кун давомида мен сиёсий мавзуда ҳеч қандай эшиттиришлар қилмадим. Ҳар бир эшиттиришдан кейин онамнинг умри беш йилга қисқарган. Ота-онамнинг кўз ёшлари ҳар куни менга жуда қимматга тушди. Шундай экан, эртага мен президент бўлсам ҳам, уларга бирон нарса бўлса ҳам, кўнглим тўлмайди. Бутун жамоатчиликдан узр сўрайман. Ҳозирча сиёсатдан четга чиқаман», — деди Жаҳонгир Отажонов Instagram саҳифасида.
У партиядошларидан узр сўради ва сўнгги олти ой давомида «онамни ишонтиришга уриндим, аммо бу муваффақиятсиз бўлди», дея қўшимча қилди. У бундан кейин ҳам хонандаликни давом эттиришини маълум қилди ва шу йил онаси шарафига концерт дастури ташкил этишни режалаштиргани ҳақида эълон қилди.
Январь ойида қўшиқчиликни тарк этганлигини эълон қилган собиқ хонанда Жаҳонгир Отажонов президентлик сайловларида қатнашиш истаги борлигини маълум қилганди.

Жахонгир Отажонов объявил об уходе из политики
Известный эстрадный певец Жахонгир Отажонов, сообщивший в начале года о завершении карьеры и планах баллотироваться на пост президента Узбекистана, объявил об уходе из политики, передает Газета.uz.
«Прошло 15 дней, как я не вмешиваюсь в политику. Мама рада. На протяжении 15 дней я не делал никаких эфиров на политическую тему. После каждого эфира жизнь мамы сокращалась на пять лет. Слёзы родителей каждый день обходятся мне дорого. Поэтому даже если завтра я стану президентом, а с ними что-то случится, я не буду доволен. Прошу прощения у всей общественности. Я пока отойду от политики», — сказал Жахонгир Отажонов в обращении в Instagram.
Он попросил прощения у однопартийцев и добавил, что последние полгода «пытался убедить маму, но не получилось». Он заявил, что продолжит заниматься своим делом, и анонсировал концертную программу в честь матери, которую планирует организовать в этом году.