Жанубий Кореяда минглаб вакилларига коронавирусни юқтирган диний секта етакчиси ҳибсга олинди
Жанубий Кореяда коронавируснинг кенг тарқалишига сабаб бўлгани учун Синчонжи христиан сектаси етакчиси Ли Ман Хи ҳибсга олинди. Бу ҳақда «BBC News» хабар берди.
Тергов натижаларига кўра, мазҳабда беш мингдан ортиқ киши хасталикка чалинган. Улар мамлакатда COVID-19 билан касалланганларнинг қарийб учдан бир қисмини ташкил этади. Ҳукумат Ли Ман Хини коронавирусни юқтирганлар тўғрисидаги маълумотларни яширишда ҳамда касалланганлар билан алоқада бўлганларни назорат қилувчи ходимлардан махфий равишда оммавий йиғилишлар ўтказишда айбламоқда. Секта аъзолари февраль ойида вирусни юқтирганлиги, кейин эса карантин даврида мамлакат бўйлаб ноқонуний ҳаракатланганлиги тахмин қилинмоқда.
Судьянинг фикрича, Ли Ман Хи ишида далилларни йўқотиш аломатлари мавжуд. Бундан ташқари, у 4,7 миллион долларни ноқонуний сарфлаб юборганликда гумон қилинмоқда. Ўзини ҳимоя қилиш мақсадида сектанинг 88 ёшли етакчиси қавмининг шахсий ҳаёти сирлари ҳақида қайғурганини, лекин ҳеч қачон терговга халақит бермаганини рўкач қилмоқда.
Ли Ман Хи 1984 йилда диний сектага асос солган. Синчонжи корейс тилидан таржима қилинганда «янги осмон ва ер» деган маънони англатади. Ҳозирги кунда Жанубий Кореяда сектанинг 230 мингта аъзоси ҳисобга олинган, улардан 20 минг нафари хорижда — асосан Хитой, Япония ва Жануби-Шарқий Осиё мамлакатларида истиқомат қилишади.
Маълумотларга кўра, Жанубий Кореяда 14 336 кишида COVID-19 аниқланган. Мамлакат вирусга қарши энг муваффақиятли курашаётган давлатлардан бири ҳисобланади. Дунё бўйича умумий касалланганлар сони 18 миллион кишидан ошиб кетган.

В Южной Корее арестовали допустившего заражение тысяч сектантов лидера культа
В Южной Корее арестовали лидера христианской секты Синчонджи Ли Ман Хи из-за крупной вспышки коронавируса. Об этом сообщает BBC News.
По информации следствия, в секте заразились более пяти тысяч человек, что составляет более трети от всех заболевших COVID-19 в стране. Власти обвиняют его в сокрытии данных о числе зараженных коронавирусом и проведении массовых собраний в тайне от сотрудников, отслеживающих контакты заболевших. Предполагается, что члены секты заразились в феврале, а затем нелегально передвигались по стране в период карантина.
Судья добавил, что в деле имеются признаки уничтожения доказательств по делу Ли Ман Хи. Кроме того, его подозревают в растрате 4,7 миллиона долларов. В свою защиту 88-летний лидер секты заявил, что беспокоился о сохранении тайны частной жизни прихожан, однако никогда не мешал расследованию.
Ли Ман Хи основал религиозный культ в 1984 году. В переводе с корейского Синчонджи означает «новые небо и земля». В настоящее время в Южной Корее насчитывается 230 тысяч членов секты и более 20 тысяч —за пределами страны, преимущественно в Китае, Японии и странах Юго-Восточной Азии.
По последним данным, в Южной Корее зарегистрировано 14 336 случаев заражения COVID-19. Страна считается одной из самых успешных в борьбе с вирусом благодаря жестким мерам и раннему реагированию. Общее число заразившихся в мире превысило 18 миллионов человек.