Коронавирус юқтирган беморларнинг 13 нафари оғир аҳволда қолмоқда
Санитария-эпидемиология назорати давлат инспекцияси бошлиғи, Республика бош давлат санитария инспектори Нурмат Отабеков мамлакатдаги эпедимиологик вазият ҳақида маълумот берди:
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган беморлар сони 694 нафарни ташкил этди. Вирусология илмий-текшириш институтидан олинган маълумотга кўра, ушбу институт клиникасида даволанаётган 104 беморнинг 28 нафарида пневмония белгилари кузатиляпти, 8 нафарининг аҳволи оғир. Эпидемиология-микробиология ва юқумли касалликлар илмий текшириш институти клиникасида даволанаётган 108 бемордан 5 нафарининг аҳволи оғир, деб баҳоланмоқда.
Беморларнинг барчаси тегишли тиббий муолажаларни оляпти. Вилоятларда даволанаётган беморлар учун Тошкент шаҳри билан тўғридан тўғри телемулоқот, телемаслаҳатлашув тизими ташкил этилган. Барча ҳудудлардаги беморлар назоратга олинган.

Состояние 13 пациентов с коронавирусом остается тяжелым
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор Республики Нурмат Отабеков рассказал о состоянии больных коронавирусом:
- Количество заболевших коронавирусной инфекцией составляет 694 человека. В соответствии с полученными сведениями из Научно-исследовательского института вирусологии, у 28 больных из 104 лечащихся в клинике института наблюдаются признаки пневмонии, состояние 8 больных оценивается как тяжелое. Из 108 больных, проходящих лечение в Научно-исследовательском институте эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний, состояние пяти пациентов оценивается как тяжелое.
Все больные получают соответствующее лечение. Для больных, проходящих лечение в областях, организовано прямое телесообщение, система телевизионых консультаций с Ташкентом. Во всех регионах больные находятся под наблюдением.
Карантинные мероприятия продолжаются. Соблюдая все требования, мы сможем стабилизировать ситуацию. Хотим напомнить, в противном случае ситуация может осложниться.