Коронавирусдан холи давлатлар — тўлиқ рўйхат
2020 йил август ойи бошида COVID-19 дунёнинг кўпгина мамлакатларини қамраб олган бўлишига қарамай, бугунги кунда коронавирус бўлмаган ёки энди йўқ қилинган давлатлар ҳалиям бор. 16 августда бундай давлатлар сайёрамизда 19 тани ташкил этади, улардан 2 таси Европа, 2 таси Осиё, 1 таси Африка, 12 таси Океания ва 3 таси Ғарбий ярим шарда жойлашган. Яъни бугунги кунда коронавирусдан холи давлатларнинг деярли ҳаммаси Шарқий ярим шарда жойлашган. Мустақил давлатлар, шу жумладан, дунё ҳамжамияти томонидан қисман тан олинган мамлакатлар ҳисобга олинган. Қуйида дунё минтақалари бўйича COVID-19дан холи давлатлар рўйхати билан танишишингиз мумкин.
Осиё
Шимолий Корея (КХДР) — коронавирус ҳолати қайд этилмаган аҳолиси энг кўп бўлган мамлакат
Туркманистон (расмий маълумотларга кўра, мамлакатда коронавирус йўқ, бироқ ОАВ Туркманобод шаҳрида касалликни юқтирганлар ҳақида хабар берганди)
Европа
Ватикан (12 та COVID-19 ҳолати қайд этилган, бари тузалган)
Сан-Марино (699 та COVID-19 ҳолати қайд этилган, 42 киши вафот этди, 657 нафари тузалди)
Африка
Сахара Араб Демократик Республикаси
Океания
Вануату
Кирибати
Маршалл ороллари
Науру
Ниуэ
Кука Ороли
Палау
Самоа
Соломон ороллари
Тонга
Тувалу
Микронезия Федератив Штатлари
Ғарбий ярим шар
Доминика (18 та COVID-19 ҳолати қайд этилган, бари тузалган)
Сент-Китс ва Невис (17 та COVID-19 ҳолати қайд этилган, бари тузалган)
Сент-Люсия (25 та COVID-19 ҳолати қайд этилган, бари тузалган)
Коронавирус ҳолатлари бўйича ушбу харитада (қанча тўқ бўлса, ҳолат шунча кўп) бугунги кунда COVID-19 ҳолати қайд этилмаган давлатларни кўриш мумкин (коронавирус аниқланиб, кейин бартараф этилган мамлакатлар ҳисобга олинмаган). Улар кулранг тусда. Улардан атиги 3 таси минтақада жойлашган: Туркманистон, Шимолий Корея, Сахара Араб Демократик Республикаси. Қолганлари орол давлатлар ҳисобланади.

19 стран, в которых нет коронавируса на сегодня
Несмотря на то, что к началу августа 2020 года коронавирус COVID-19 охватил большинство стран мира, на сегодня всё еще есть государства, в которых коронавируса еще нет или уже нет. На 16 августа таких стран на планете 19, из них 2 в Европе, 2 в Азии, 1 в Африке, 12 в Океании и 3 в Западном полушарии (учтены только независимые государства, в том числе лишь частично признанные мировым сообществом), то есть практически все страны без коронавируса на сегодня расположены в Восточном полушарии. Далее — список стран без COVID-19 по регионам мира.
Страны Азии без коронавируса COVID-19
Северная Корея (КНДР) — крупнейшая по населению страна без зарегистрированных случаев коронавируса
Туркменистан (если верить официальным данным, то коронавируса в стране нет, однако СМИ сообщали о зараженных в городе Туркменабад)
Страны Европы без коронавируса COVID-19
Ватикан (было 12 случаев COVID-19, все выздоровели)
Сан-Марино (было 699 случаев COVID-19, 42 человека умерли, 657 выздоровели)
Страны Африки без коронавируса COVID-19
Сахарская Арабская Демократическая Республика
Страны Океании без коронавируса COVID-19
Вануату
Кирибати
Маршалловы острова
Науру
Ниуэ
Острова Кука
Палау
Самоа
Соломоновы острова
Тонга
Тувалу
Федеративные Штаты Микронезии
Страны Западного полушария без коронавируса COVID-19
Доминика (было 18 случаев COVID-19, все выздоровели)
Сент-Китс и Невис (было 17 случаев COVID-19, все выздоровели)
Сент-Люсия (было 25 случаев COVID-19, все выздоровели)
На этой карте случаев коронавируса (чем темнее цвет, тем больше случаев) можно наглядно увидеть, в каких странах нет зафиксированных случаев COVID-19 на сегодняшний день (не учитываются страны, в которых коронавирус был выявлен, но потом побежден). Они окрашены серым цветом. На материке расположены всего 3 из них: Туркменистан, Северная Корея, Сахарская Арабская Демократическая Республика. Остальные страны островные.