Кремний водийси: Телеграф станцияларидан жаҳон IT-саноати марказигача бўлган йўл
Кремний водийси — замонавий технологиялар саноатининг синоними. Ушбу ҳудуд «қуёш нури етиб борган» барча инновация марказларини эгаллаб бўлди, деб хабар беради dev.by нашри.
ХIХ аср охирида Сан-Францискодаги порт сабаб, ҳудуд радио-саноат ва минтақавий телеграф марказига айланди. 1909 йилда Сан-Хоседа АҚШдаги биринчи радиостанциялардан бири пайдо бўлди.
Фото: «Hangar Network»
1933 йилда америкалик ҳарбийлар Моффет Филдни қўлга киритди ва у ерда UCC Mason дирижаблларини қуриб, сақлай бошлади. Ҳар доимгидек, жиддий ҳарбий база ўзига яраша катта сармояни талаб қиларди, шу билан бирга, у Сан-Франциско минтақасидаги аэрокосмик тадқиқотларнинг ривожланишига ҳисса қўшар эди. 1939 йилда Америкадаги йирик тадқиқот институтига асос солинган ва ҳозида у NASA номи остида фаолиятини давом эттирмоқда. Шунингдек, 1949 йилда дунёдаги энг йирик (ўша вақтда) ародинамик труба пайдо бўлган.
Уилям Хюлет ва Дэйв Пакард.
Фото: «Phoenix HubSpot User Group»
1939 йилнинг яна бир эътиборга молик жиҳати — айнан шу йилда Уилям Хюлет ҳамда Дейв Пакард Пало-Алтодаги «Hewlett-Peckard» компаниясига асос солган. Компания Иккинчи жаҳон урушида радар ва артиллериялар учун технологиялар яратиш билан шуғулланган. У вақтларда компютерлар салкам битта хонани эгалларди.
1940 йилда Уилям Шокли замонавий компютернинг процессери — Bell Labs’га асос солган инсонлардан бирига айланган. Компания тарихда биринчи бор германиумдан эмас, балки кремнийдан процессорлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. Шокли бетоб онасининг ёнида бўлиш учун Муинтин Вюда ўз компаниясига асос солган ва Стенфорднинг етти нафар битирувчисини ишга жалб қилган.
1957 йилда «SSL»нинг саккиз нафар ишчиси — “сотқин саккизлик” (Шоклининг таърифича) Шерман Фейрчайлд билан Фаирчилд «Semiconductor»ни ҳамкорликда яратиш учун компаниядан кетиб қолган. 60-йиллар бошида айнан шу корхона «Apollo» космик дастурига ҳисоблаш механизмларини етказиб бериш билан шуғулланган. Кейинроқ «сотқин саккизлик»нинг аксарияти ўзининг шахсий компанияларига асос сола бошлаган, жумладан, Гордон Мура ва Роберт Нойс 1968 йилда «Intel»ни «дунёга келтирган». Шундан сўнг «AMD», «Nvidia» ва «Kleiner Perkins»лар пайдо бўлган.
1969 йилда Стенфорд тадқиқот институти замонавий интернетнинг пайдо бўлишига олиб келган давлат тадқиқот лойиҳаси — «ARPANET»нинг тўртта бўғинидан бирига айланди. 1970 йилда «Херох» Пало-Алтода «PARS» лабораториясини очган — у ерда компютер қисмлари, хусусан, ethernet ва график фойдаланувчи интерфейслари ишлаб чиқилган. 1971 йилда журналист Ден Хофлер бу ердаги саноат ҳақида «АҚШнинг Кремний водийси» номли мақолани чоп этган. Ўшандан буён ушбу ҳудуд шундай номланади.
1971 йилда журналист Ден Хофлер бу ердаги саноат ҳақида «АҚШнинг Кремний водийси» номли мақолани чоп этган.
Фото: «NPR.org»
1970 йилларда водийда «Atari», «Apple» ва «Oracle» пайдо бўлган, 1980 йилдан бошлаб эса ҳудуд компютер саноатининг марказига айланган. 1990 йилда у ерда «eBay», «Yahoo», «PayPal» ва «Google», иккинчи мингйилликда эса — «Facebook», «Twitter», «Uber», «Tesla» ва бошқа кўплаб ҳозирги замон технологияларининг асослари пайдо бўлди.

Кремниевая долина: путь от телеграфной станции до центра мировой ИТ-индустрии
Кремниевая долина — синоним современной технологической индустрии. Регион постепенно завоёвывал своё «место под солнцем», утверждаясь в качестве центра мировых инноваций. Business Insider рассказал историю становления Долины.
В конце 19 века порт Сан-Франциско стал причиной, по которой регион превратился в региональных хаб телеграфной и радио-индустрии. В 1909 году в Сан-Хосе появилась одна из первых радиостанций в США.
Foto: «Hangar Network»
В 1933 американские военные приобрели Моффет Филд, в котором сначала строили, а затем хранили дирижабль USS Macon. Как это часто бывает, появление серьёзной военной базы вызвало всплеск финансирования и развитие аэрокосмически исследований в регионе Сан-Франциско. В 1939 был основан крупный исследовательский институт Ames, который и сегодня продолжает работу под эгидой NASA. Там же в 1949 году появился крупнейшая в мире (на тот момент) аэродинамическая труба.
Уильям Хьюлет и Дэйв Пакард.
Фото: «Phoenix HubSpot User Group»
1939 год примичателен ещё и тем, что именно тогда Уильям Хьюлет и Дэйв Пакард основали компанию Hewlett-Packard в Пало-Альто. Первоначально предприятие производило осцилоскопы, во время второй мировой войны переключилось на разработку технологий для радаров и артиллерии. Компьютеры в то время занимали по крайней мере одну комнату средних размеров.
1940 году Уильям Шокли стал одним из со-изобретателей современного компьютерного процессора во время работы в Bell Labs. В 1956 году Шокли покинул Bell и основал собственную компанию — Shockley Semiconductor Labs. Предприятие первым в истории стало производить процессоры из кремния, а не германиума. Шокли основал компанию в Маунтин Вью, чтобы быть ближе к своей больной матери — и привлёк на работу немало выпускников Стэнфорда.
В 1957 году восемь сотрудников SSL — «предательская восьмёрка», как называл их Шокли — ушли, чтобы в партнёрстве с Шерманом Фэйрчайлдом основать Fairchild Semiconductor. В начале 60-х годов именно это предприятие снабжало космическую программу Apollo вычислительными комлпектующими. Позднее многие из «предательсокй восьмёрки» основали собственные компании — включая Гордона Мура и Роберта Нойса, которые в 1968 году создали Intel. Вскоре после этого появились AMD, Nvidia и венчурный фонд Kleiner Perkins.
В 1969 году исследовательский институт Стэнфорда стал одним из четырёх узлов ARPANET — государственного исследовательского проекта, давшего начало современному интернету. В 1970 году Xerox открыла в Пало-Альто лабораторию PARC — в ней изобрели многие компьютерные коплектующие, включая ethernet и графический пользовательский интерфейс. В 1971 году журналист Дэн Хофлер опбуликовал отчёт о полупроводниковой индустрии под названием «Кремниевая долина США». С тех пор имя плотно закрепилось за регионом.
В 1971 году журналист Дэн Хофлер опбуликовал отчёт о полупроводниковой индустрии под названием «Кремниевая долина США»/
Фото: «NPR.org»
В 1970-х годах в Долине появились Atari, Apple и Oracle, а уже в 1980-х регион стал общепринятым центром компьютерной индустрии. В 1990-х в нём зародились eBay, Yahoo, PayPal и Google, а уже в новом тысячелетии — Facebook, Twitter, Uber, Tesla и многие другие, и сегодня рост технологической отрасли как никогда связывают с Кремниевой долиной.