Лукашенко конституцияни ўзгартиришни таклиф қилди
Беларусь президенти Александр Лукашенко ўз сайловолди дастурига яқин беш йилда мамлакат конституциясини ўзгартириш бўйича референдум ўтказишни киритди, дейилади ТАСС хабарида.
«Беларусимиз ўзгариши давомида биз ҳам ўзгардик. Мамлакат тақдирига масъулиятни беларуслар ўз гарданига олиши аён ва бу масъулият даражасини халқнинг ўзи белгилайди. Бироқ қонун бўйича. Кўча ва майдонларда эмас, ҳуқуқий муносабатлар орқали. Конституциядан бошлаймиз», — дейилади Лукашенконинг дастурида.
Эслатиб ўтамиз, Беларусда 9 август куни президентлик сайловлари ўтказилади. Муддатидан аввал овоз бериш сешанбадан бошланиб, 8 августгача давом этади.
Амалдаги давлат раҳбаридан ташқари, Беларусдаги энг юқори лавозим учун курашда «Ҳақиқатни сўзла» жамоатчилик ҳаракати ҳамраҳбари Андрей Дмитриев, мамлакат парламенти қуйи палатаси собиқ депутати Анна Канопацкая, «Белорусская социал-демократическая Грамада» партияси раиси Сергей Черечень ҳамда Светлана Тихановскаялар қатнашмоқда.
Белгазпромбанк бошқаруви собиқ раиси (айни пайтда ҳибсда) Виктор Бабарико ва Юқори технологиялар парки раҳбари Валерий Цепкало номзодлар рўйхатига киритилмаган.
Умуман, бу сафарги сайловлар Беларусда анча қайноқ ўтиши кутилмоқда. Мамлакат жиддий синовлар арафасида. Кузатишда давом этамиз.

Лукашенко предложил изменить конституцию страны
Президент Беларуси Александр Лукашенко считает необходимым в ближайшие пять лет провести республиканский референдум по изменению конституции страны. Об этом говорится в предвыборной программе Лукашенко, сообщает ТАСС.
«По мере того как менялась наша Беларусь, менялись мы. Готовность белорусов брать на себя ответственность за судьбу страны очевидная, и степень этой ответственности установит сам народ. Но по закону. Не на улицах и площадях, а через правовые отношения. Начнем с конституции", - отмечается в программе Лукашенко, опубликованной в газете «Звязда».
Действующий глава государства заявил, что «белорусы во время всенародного референдума определят свои права, обязанности, свободы и обязательства, а также полномочия органов государственной власти».
Президентские выборы в Беларуси пройдут 9 августа. Во вторник начинается досрочное голосование, которое продлится до 8 августа включительно.
Помимо действующего главы государства, на пост президента претендуют сопредседатель общественного движения «Говори правду» Андрей Дмитриев, бывший депутат нижней палаты белорусского парламента Анна Канопацкая, Светлана Тихановская, председатель партии «Белорусская социал-демократическая Грамада» Сергей Черечень. Двум претендентам - находящемуся под арестом бывшему председателю правления Белгазпромбанка Виктору Бабарико и бывшему главе Парка высоких технологий Валерию Цепкало - было отказано в регистрации.