Маҳкумларнинг видео-учрашувга бўлган ҳуқуқи таъминланяпти
Парламент Қуйи палатаси депутатлари бугунги мажлисда озодликдан маҳрум этилган шахсларнинг масофали видео-учрашувга бўлган ҳуқуқини таъминлашга қаратилган қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқди.
Ушбу қонун лойиҳаси замонавий ахборот-коммуникация технологияларини татбиқ этиш орқали уларни жамиятдан узилиб қолмаслигини таминлаш, жазони ўтаб чиққанидан сўнг жамиятга қайта мослашишига кўмаклашиш мақсадида ишлаб чиқилган.
Қонун лойиҳаси билан Жиноят-ижроия кодексининг тегишли моддаларига Ички ишлар вазирлиги тасарруфидаги барча жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумларга масофадан видео-учрашув ҳуқуқини бериш орқали ўз яқинлари билан онлайн учрашиш имкониятини яратишни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда. Бунда масофали видео-учрашув сони жазони ўташ тартиботига қараб белгиланади.

Осужденным обеспечат право на дистанционные видеосвидания
На заседании в первом чтении рассмотрен законопроект, направленный на обеспечение права лиц, лишенных свободы, на дистанционные видеосвидания.
Данный законопроект разработан с целью недопущения их отделения от общества путем применения современных информационно-коммуникационных технологий, оказания содействия в реинтеграции в общество после отбывания наказания.
Законопроектом вносятся изменения и дополнения в соответствующие статьи Уголовно-исполнительного кодекса, предусматривающие возможность онлайн-встреч со своими близкими, предоставляя возможность проведения дистанционных видеосвиданий для осужденных, отбывающих наказание в учреждениях МВД по исполнению наказания. При этом количество дистанционных видеосвиданий определяется в зависимости от порядка отбывания наказания и условий содержания осужденных.