MANAR Development қошида ESG бўйича Эксперт кенгаши тузилди
MANAR Development маҳаллий ривожланиш тарихида биринчи бор Ўзбекистонда қурилишга бўлган ёндашувни ўзгартириши мумкин бўлган қадам ташлади: компания ўзининг ESG бўйича Эксперт кенгашини – асосий лойиҳалар профессионал экологик ва ижтимоий баҳоланадиган мустақил майдончани яратди.
Кенгашга барқарор ривожланиш, шаҳар қурилиши, экология ва меъморчилик бўйича таниқли мутахассислар, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамияти вакиллари кирди. Уларнинг вазифаси – MANAR Development лойиҳалари шаҳар муҳити сифатининг юқори андозаларига ва халқаро ESG тамойилларига мос келишини кузатиб боришдир.
"Қурилиш соҳасида фаолиятининг дастлабки ойлариданоқ бундай қадамга журъат этган компания пайдо бўлгани, шубҳасиз, бизни қувонтиради. Бошиданоқ ҳамма нарсани тўғри қилиш – бизнесга ажойиб ёндашув, ва MANAR раҳбарияти ўзининг биринчи объекти қурилиши бошланишидан олдин ушбу ташаббус билан чиққани уларга шараф келтиради. Мен ва ҳамкасбларим бу йўлда компанияга мамнуният билан ёрдам берамиз, умид қиламанки, вақт ўтиши билан бозорнинг бошқа иштирокчилари ҳам қўшилади," – деди Кенгаш координатори Никита Макаренко.
Кенгаш истиқболли ва амалдаги лойиҳаларни MANAR раҳбарияти билан биргаликда муҳокама қилиш, эксперт хулосаларини чиқариш ва раҳбариятга тавсиялар йўллаш учун мунтазам равишда йиғилиши кўзда тутилган. Янги тузилманинг масъулият доирасига лойиҳаларнинг экологик хавфсизлиги ва уларнинг атроф-муҳитга таъсири, меъморий ечимларнинг барқарорлиги, ижтимоий жиҳатлар, CСР ташаббуслари ва хайрия сўровлари, шунингдек, кўкаламзорлаштириш масалалари киради.
Воқеани шарҳлар экан, MANAR Development бош директори Даврон Файзиматов шундай деди: "Биз ёш компаниядирмиз, аммо жамоамизнинг бой тажрибаси шуни кўрсатадики, ESG кун тартиби ривожлантирувчилар учун, айниқса, ўзига хос иқлим шароитларига эга Ўзбекистонда янги меъёрга айланмоқда. Ишончим комилки, Кенгаш аъзолари эга бўлган тажриба бизга нафақат мижозларимиз, балки бутун жамият фаровонлиги йўлида ишлаш имконини беради."
Экология ва барқарор ривожланиш – сўнгги йилларда жамоатчилик эътиборини тортган мавзулардир. MANAR Development ташаббуси айнан шу талабга жавоб беради: компания нафақат ESG ёндашувини эълон қилади, балки ҳар бир лойиҳага ҳамроҳ бўладиган институтсионал механизмни яратади.

MANAR Development впервые в истории отечественного девелопмента сделала шаг, способный изменить подход к строительству в Узбекистане: компания создала собственный Экспертный совет по ESG – независимую площадку, где ключевые проекты компании проходят профессиональную экологическую и социальную оценку.
В Совет вошли известные специалисты по устойчивому развитию, урбанистике, экологии и архитектуре, а также представители медиа и гражданского общества. Их задача – следить за тем, чтобы проекты MANAR Development отвечали высоким стандартам качества городской среды и международным ESG-принципам.
«Нас, безусловно, радует, что в девелоперском секторе появилась компания, которая с первых месяцев своей работы решилась на такой шаг. Делать всё правильно с самого начала – прекрасный подход к бизнесу, и то, что руководство MANAR вышло с данной инициативой ещё до начала строительства своего первого объекта, делает им честь. Я и мои коллеги с радостью поможем компании на этом пути, к которому, надеюсь, со временем присоединятся и другие участники рынка», – отметил координатор Совета Никита Макаренко.
Предполагается, что Совет будет созываться регулярно для совместного с менеджментом MANAR обсуждения как перспективных, так и действующих проектов, вынося экспертные заключения и направляя рекомендации руководству. В зону ответственности нового органа входят экологичность проектов и их влияние на окружающую среду, устойчивость архитектурных решений, социальные аспекты, CSR-инициативы и благотворительные запросы, а также вопросы озеленения.
Комментируя событие, генеральный директор MANAR Development Даврон Файзиматов сказал: «Мы – молодая компания, однако богатый опыт нашей команды подсказывает, что ESG-повестка – это новая норма для девелоперов, особенно в Узбекистане с его особыми климатическими условиями. Я уверен, что экспертиза, которой обладают члены Совета, позволит нам работать во благо не только наших клиентов, но и общества в целом».
Экология и устойчивое развитие – темы, которые в последние годы вышли в топ общественного внимания. Инициатива MANAR Development отвечает на этот запрос: компания не просто декларирует ESG-подход, а создаёт институциональный механизм, который будет сопровождать каждый проект.
Экспертный совет по ESG может стать моделью для всей отрасли – примером того, как девелопмент в Узбекистане постепенно становится более ответственным, прозрачным и ориентированным на людей.