Пул алмашадими? Марказий банк вакили билан мулоқот
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган очиқ мулоқот вақтида Марказий банк раисининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов миллий валютанинг қадрсизланиши ва деноминация қилиниши ҳақидаги саволга жавоб берди. Бу ҳақда Xabar.uz мухбири маълум қилиб ўтди.
— Очиғини айтсам, бу савол ўзимиз учун ҳам қизиқ. Пулнинг қадрсизланиш даражаси, нолларнинг сони кўпайиб бораётгани бундай саволларни келтириб чиқариши аниқ. Биз биринчи навбатда транспортировка, ҳисоб-китоб ҳаражатларини камайтириш ва қулайликлар яратиш мақсадида 50 000 ва 100 000 сўмлик пул чиқардик. Ҳар сафар янги қийматда пул чиққанда шундай савол пайдо бўлади.
Деноминацияни амалга оширишдан мақсад нолларнинг сонини камайтириш. Яъни, 10 минг сўм ўрнига 10 сўм ёки 100 сўм муомалага чиқарилади. Бундай режа Марказий Банкда борми ёки йўқ, деб сўрасангиз, аниқ қилиб, йўқ, деб айта олмайман. Биз бу ҳақда ўйлаганмиз.
Қачондир деноминация бўлади. Аммо аниқ вақтини айта олмайман. Балки беш йилдан сўнг бўлар, балки 10 йилдан сўнг. Биз буни техник ўзгариш, деб қабул қилишимиз керак, — дейди Илҳом Норқулов.

Когда в Узбекистане поменяют деньги? Комментарий представителя ЦБ
Во время открытого диалога в Агентстве информации и массовых коммуникаций первый заместитель председателя Центрального банка Илхом Норхонов ответил на вопросы об инфляции и деноминации национальной валюты. Об этом сообщает корреспондент «Xabar.uz».
- Открыто говоря, это интересно и нам самим. Уровень инфляции и увеличение нулей приводят к появлению таких вопросов. В первую очередь для снижения расходов на транспортировку мы выпустили деньги номиналом 50 000 и 100 000 сум. Данный вопрос возникает каждый раз, когда выпускается новый денежный номинал.
Целью деноминации является уменьшение количества нулей. То есть, вместо 10 тысяч сумов, выпускается 10 или 100 сум. Если спросите, есть ли у Центрального банка такой план, я не могу точно сказать нет. Мы думали об этом.
Когда нибудь деноминация произойдет. Но точного времени сказать не могу. Может через пять лет, может через десять. Мы должны принять это как технические изменения,- сказал Илхом Норхонов.