Майк Помпео: «Россия — АҚШнинг душманлари рўйхатида бор»
Россия Федерацияси — Америка Қўшма Штатларининг душманлари рўйхатида мавжуд. АҚШ давлат котиби Майк Помпео Марк Левиннинг радиошоусидаги интервьюсида шундай баёнот берди.
Помпео айтишича, «АҚШнинг душмани ким» деб ундан кўп сўрашади. Америкача ҳаёт тарзи, «бизнинг республика», унинг демократик тамойилларини кунпаякун қилишни истовчилар кўп. Бу рўйхатда Россия ҳам бор» — Помпеодан иқтибос келтирмоқда «РИА Новости».
Яқинда уюштирилган киберҳужумлар ортида Россиянинг қўли борлиги ҳақида ОАВда хабарлар тарқаганини ҳам Помпео эслаб ўтди.
Америкалик сиёсатчи Россия раҳбариятини «озодликни севувчилар учун реал хавф» дея таърифлади. Помпео қўшимча қўшимча қилишича, Россия томонидан хавфни истисно қилмаган ҳолда, шахсан ўзи Хитойни АҚШ учун муҳимроқ, «экзистенциал» хавф уйғотувчи санайди.

Помпео назвал Россию врагом США
«Меня все время спрашивают, кто наш враг, и ответ таков: есть много тех, кто хочет подорвать наш образ жизни, нашу республику, основные демократические принципы. Россия определенно входит в этот список», — сказал Помпео в интервью радиошоу Марка Левина.
Обычно американские официальные лица называют Россию противником, но не врагом. Сам Помпео ранее на этой неделе, высказываясь об отношении Вашингтона к Москве, использовал формулировку «реальный вызов».
Госсекретарь напомнил о появившихся в американских СМИ сообщениях о том, что Россия якобы причастна к недавним кибератакам.
«Мы очень долго видели подобное — использование асимметричного потенциала для попыток оказаться в позиции, с которой они смогут заставить США платить», — добавил Помпео.