Миллий гвардияга қатор ваколатлар берилмоқда
Қайд этилишича, Миллий гвардия органлари Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг қуйидаги моддалари бўйича ҳуқубузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқишга ва жарима тариқасидаги маъмурий жазо чораларини қўллашга ҳақли эканлиги белгиланмоқда:
- 187-моддасининг биринчи қисми (Жамоат жойларида алкоголь махсулотини истеъмол қилиш);
- 188-модда (Вояга етмаган шахсни ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларга жалб қилиш);
- 188-2-модда (Вояга етмаган шахснинг кўнгил очиш (дам олиш) жойларида тунги вақтда бўлишига йўл қўйиш);
- 192-модда (Маиший шовқинга қарши кураш талабларини бузиш) бўйича.
Шунингдек, Миллий гвардия органларининг мансабдор шахслари МжТКнинг 61, 183, 184-2, 184-3, 185, 185-1 (божхона тўғрисидаги қонунчиликни бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарликлардан ташқари) 185-2, 185-3, 186-моддаларида, 187-модданинг иккинчи қисмида, 188-1, 188-3, 189, 189-1, 190, 191, 194-1, 195-1, 196 (Миллий гвардияга тегишли қисми бўйича) ва 210-1- моддаларида назарда тутилган маъмурий ҳуқубузарликларни аниқлаган тақдирда, маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома тузади ва белгиланган тартибда судга кўриб чиқиш учун юбориши белгиланмоқда.

Нацгвардии предоставят дополнительные полномочия
Депутаты приняли в первом чтении законопроект о расширении полномочий Национальной гвардии. Об этом в своем Telegram-канале сообщил депутат Расул Кушербаев.
Сообщается, что сотрудники Национальной гвардии смогут рассматривать дела о правонарушениях по таким статьям Кодекса об административной ответственности, как :
- часть 1 статьи 187 (употребление алкогольной продукции в общественных местах);
- статья 188 (вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение);
- статья 188-2 (допущение нахождения несовершеннолетнего в местах развлечений (досуга) в ночное время);
- статья 192 (нарушение требований по борьбе с бытовым шумом).
Кроме того, при выявлении должностными лицами Нацгвардии нарушений, предусмотренных статьями 61, 183, 184-2, 185, 185-1 (кроме нарушений таможенного законодательства), 185-2, 185-3, 186, частью 2 статьи 187, 188-1, 188-3, 189, 189-1, 190, 191, 194-1, 195-1, 196 (по части, относящейся к Нацгвардии) и 210-1, они смогут на месте составить протокол и отправить дело в суд.