Mobiuz таянч станциялари қандай қурилишини кўрсатди (видео)
«Aloqada» лойиҳаси доирасида Mobiuz мобил оператори Жиззах вилоятидаги фаолияти ҳақида сўзлаб берди.
Кўпинча абонентлар таянч станцияларини қуриш ва ўрнатиш мавзусига қизиқиш билдирадилар. Уларни қизиқтирган саволлар орасида техник иншоот қаерда ва қачон ишга туширилиши, бу ишлар қандай амалга оширилиши, ускуналарнинг кўриниши ва бошқа кўплаб саволлар бор.
Бу саволларга жавоблар эндиликда янги форматда – ҳудудларнинг ривожланишини намойиш қилувчи видеороликлар орқали тақдим этилмоқда. Mobiuzнинг 15 та ҳудудий Хизмат кўрсатиш марказлари, шунингдек, компания ускуналарининг жойларда 24/7 узлуксиз ишлашини таъминлайдиган кўплаб техник бўлимлари фаолият олиб бормоқд. «Aloqada» лойиҳаси Mobiuzнинг барча техник бўлимлари фаолиятини ёритишга қаратилган.
Лойиҳанинг иккинчи сони Жиззах вилоятида абонентларга хизмат кўрсатиш учун яратилган шарт-шароитлар, янги таянч станцияларини қуриш ва мавжудларини модернизация қилиш масалаларига бағишланади.
Авваллари Жиззах шаҳридаги Mobiuz Хизмат кўрсатиш маркази Шароф Рашидов шоҳ кўчасидаги алоҳида бинода жойлашган эди. Айни пайтда бу масканда қурилиш ишлари бошлаб юборилган бўлиб, корхонанинг янги замонавий офиси барпо этилмоқда. Шу муносабат билан Хизмат кўрсатиш маркази бу ердан 150 метр нарироқда жойлашган Тадбиркорликка кўмаклашиш марказининг иккинчи қаватига вақтинча кўчди.
Ш.Рашидов шоҳ кўчаси бўйлаб бироз нарироқда яна бир Mobiuz офиси жойлашган бўлиб, унда техник бўлим жойлашган. Бўлим бошлиғи Шуҳрат Совурбоевнинг айтишича, унинг жамоаси биринчи ярим йилликда Жиззах вилоятининг шаҳар ва туманларида 35 та янги ва 30 та модернизация қилинган база станцияларини ишга туширган. Йилнинг иккинчи ярмида янги жойларда 43 та техник иншоот қуриш режалаштирилган. Ҳозирда улардан 10 тасида зарур ишлар олиб борилмоқда.
«Aloqada» лойиҳасининг суратга олиш гуруҳи бир вақтнинг ўзида бир нечта чекка қишлоқларда бўлди. Бахмал туманидаги Тожикистон Республикаси билан чегарадош Булоқбоши қишлоғи аҳолиси тез кунларда юқори сифатли алоқа ва 4G LTE мобил интернет тармоғидан фойдаланиш имкониятига эга бўлади. Mobiuz ўзининг таянч станциясини бу ерга жойлаштирган биринчи оператор бўлади. Ғаллаорол туманидаги Ғорбулос қишлоғи ҳамда бошқа кўплаб аҳоли пунктларида ҳам шундай шароитлар яратилмоқда.

Mobiuz продемонстрировал ход строительства базовых станций
Достаточно часто абоненты выражают интерес к теме строительства и установки базовых станций. Среди волнующих их вопросов – где и когда запустится технический объект, как это будет осуществляться, как выглядит оборудование и многие другие.
Ответы на эти вопросы теперь предоставляются в новом формате – посредством видеороликов, где наглядно даётся информация о ходе развития тех или иных регионов. У компании Mobiuz действуют 15 региональных Центров обслуживания, а также множество технических отделов, обеспечивающих бесперебойную работу оборудования компании на местах в режиме 24/7. Проект «Aloqada» нацелен на освещение деятельности всех технических подразделений Mobiuz.
Второй выпуск проекта посвящен Джизакской области – создаваемым в регионе условиям для обслуживания абонентов, ходу строительства новых и модернизации действующих базовых станций.
Центр обслуживания (ЦО) Mobiuz в городе Джизаке располагался раньше в отдельном здании на проспекте Шарофа Рашидова. В настоящее время в этом месте начаты строительные работы – возводится новый современный офис компании. В связи с этим ЦО временно переехало на второй этаж Центра поддержки предпринимателей, который находится буквально в 150 метрах от первой локации.
Чуть далее на этом проспекте находится еще один офис Mobiuz, в котором расположен технический отдел. По словам начальника отдела Шухрата Совурбаева, в первом полугодии его команда запустила 35 новых и 30 модернизированных базовых станций в городах и районах Джизакской области. Во втором полугодии запланировано строительство 43 технических объектов на новых локациях. В 10 из них уже проводятся необходимые работы.
Съемочная группа проекта «Aloqada» побывала сразу в нескольких отдаленных селах. Жители приграничного с Республикой Таджикистан села Булокбоши в Бахмальском районе скоро смогут пользоваться качественной связью и мобильным интернетом 4G LTE. Mobiuz станет первым оператором, кто разместит здесь свою базовую станцию. Аналогичные условия будут созданы и в селе Горбулос Галляаральского района, а также во множестве других населенных пунктах.