Муддати ўтган айрим турдаги маҳсулотлар савдоси автоматик чекланади
Жорий йил 6 октябрда имзоланган истеъмолчилар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишга доир ПҚ–296-сон қарорга кўра, 2026 йил 1 мартдан бошлаб рақамли маркировка тизими жорий қилинган товарларнинг яроқлилик муддати ўтган бўлса, уларнинг савдоси ушбу тизим орқали автоматик равишда чекланади.
Бунда рақамли маркировкаланган муддати ўтган товарларга назорат-касса техникаларида харид чеки чиқарилмайди.
2025 йил 15 октябрдан 2027 йил 1 январга қадар тажриба тариқасида нодавлат нотижорат ташкилотлар томонидан истеъмолчиларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда «сирли мижоз» ва назорат хариди тадбирларини ўтказиш тартиби жорий этилади.
Истеъмолчиларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш самарадорлигини ошириш мақсадида 2025 йил 1 декабрдан бошлаб «истеъмолчи–тадбиркор–нодавлат нотижорат ташкилотлар–давлат органлари» тизими жорий этилади.

Принято постановление президента «О мерах по эффективной организации защиты прав потребителей» от 6 октября 2025 года, сообщает Минюст.
Согласно документу, с 1 марта 2026 года продажа товаров с цифровой маркировкой будет автоматически ограничена через систему если у них истек срок годности.
При этом на просроченные товары не будут пробиваться кассовые чеки через контрольно-кассовые аппараты.
Также документом в период с 15 октября 2025 года по 1 января 2027 года в порядке эксперимента некоммерческим организациям будет предоставлено право рассматривать обращения потребителей, а также проводить мероприятия формата «тайный покупатель» и контрольные закупки.
Для повышения эффективности рассмотрения обращений потребителей с 1 декабря 2025 года будет внедрена новая система взаимодействия: «потребитель – предприниматель – некоммерческие организации – государственные органы».