«Ucell»: Гулнора Каримованинг компания акцияларига эгалик қилгани мутлақо ҳақиқатга тўғри келмайди
«COSCOM» МЧЖ («Ucell» савдо белгиси остида фаолият олиб борувчи уяли алоқа оператори) – 100% давлатга тегишли компания. Бу ҳақда компания баёнот берди.
Ижтимоий тармоқларда Гулнора Каримованинг фарзандлари Ислом ва Иман Каримовларнинг мактублари тарқалиб, кенг муҳокама қилинди. Ушбу мактубда, хусусан, Г.Каримова гўё «Ucell» акцияларига эгалик қилиши ва ҳозирги пайтда компания давлат томонидан эмас, бошқа мулкдорлар томонидан муваффақиятли бошқарилаётгани ҳақида айтилган. Иккала баёнот ҳам мутлақо ҳақиқатга тўғри келмайди.
Қайд этилишича, 2018 йил 5 декабрь куни Ўзбекистон Республикасининг Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси Швеция ҳукуматига тегишли Telia гуруҳидан COSCOM устав капиталидаги 100 % улуши 215 миллион долларга, COSCOM компаниясининг Telia гуруҳи олдида бўлган 485 миллион АҚШ доллари атрофидаги қарз мажбуриятлари билан биргаликда сотиб олган. Битим бир нечта давлатларнинг ваколатли органлари томонидан амалга оширилганда, Г.Каримова компаниянинг акцияларига алоқаси йўқлиги аниқланган.
Шундай қилиб, 2018 йил декабр ойида, Ўзбекистон Республикаси ваколатли агентлиги орқали COSCOMни Telia компаниялар гуруҳидан сотиб олди ва энг муҳими, унга эгалик қилишни ва бошқаришни давом эттирмоқда. COSCOMни сотиб олиш жараёни бир қатор давлатларнинг барча зарур ҳуқуқий, молиявий ва тартибга солиш талабларига қатъий мувофиқ равишда амалга оширилган.
Юқоридаги хатда ягона ҳақиқат COSCOM муваффақиятли бошқарилиб келинаётганлиги. Бир ярим йилдан кам вақт ичида компаниямиз Ўзбекистон Республикасида телекоммуникация соҳасида илғор технологияларни ривожлантиришда ҳақиқий этакчига айланди, дейилади компания баёнотида.

В «Ucell» опровергли информацию о том, что Гульнара Каримова владеет акциями компании
В компании «Ucell» сделали заявление насчет информации о том, что Гульнара Каримова владеет акциями компании.
ООО «COSCOM» (оператор мобильной связи, работающий под торговой маркой «Ucell») – на 100% государственная компания, сообщили в пресс-службе компании.
«В социальных сетях было распространено и стало обсуждаться письмо детей Гульнары Каримовой – Ислама и Иман Каримовых. В этом письме, в частности, утверждается, что Г. Каримова якобы владеет акциями компании Ucell и что в настоящее время компанией успешно управляют другие собственники, а не государство. Оба этих утверждения полностью не соответствуют действительности»,-отметили в компании.
Сообщается, что 5 декабря 2018 года Государственный комитет Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции купил у группы Telia, которой владеет, в том числе, правительство Швеции, 100% долю в уставном капитале компании COSCOM за 215 миллионов долларов США и долговые требования группы Telia к компании COSCOM в размере около 485 млн. долларов США. При совершении сделки уполномоченными органами нескольких государств было установлено отсутствие владения Гульнарой Каримовой акций компании.
Таким образом, в декабре 2018 года Республика Узбекистан в лице своего уполномоченного агентства приобрела компанию COSCOM у группы компаний Telia и, самое главное, продолжает владеть и управлять ей. Сделка по приобретению компании COSCOM была проведена в строгом соответствии со всеми необходимыми юридическими, финансовыми и регуляционными требованиями нескольких государств.
«Единственное верное утверждение в вышеназванном письме состоит в том, что компания COSCOM успешно управляется. Это действительно так. Меньше чем за полтора года наша компания стала подлинным лидером развития передовых технологий в области телекоммуникаций в Республике Узбекистан»,-говорится в сообщении.