Норвегия полицияси мамлакат бош вазири Эрна Сульбергни ҳукумат томонидан ўрнатилган карантин чекловларини бузгани учун жаримага тортди. Бу ҳақда Reuters хабарига таяниб Мир24 хабар бермоқда.
Хабарга кўра, февраль ойи охирида Сульберг 60 ёшини тоғдаги дам олиш ресторанида оиласи ва дўстлари билан нишонлаган. Кимдир ҳисоблаб чиқиб меҳмонлар сони 10 кишини эмас, аслида 13 киши эканини полицияга ошкор қилган.
Сульберг юбилейда меҳмонлар сони белгиланган миқдордан ошиб кетганлиги учун узр сўраганига ва қонунда бундай ҳолатларда жарима белгиланмаслигини назарда тутганига қарамай, Сер-Эст тумани полиция бўлими бошлиғи Оле Северуд жазо тайинлашга қарор қилган.
Жарима миқдори 20 минг Норвегия кронасини (2352 доллар) ташкил этган. Жазо қўлланиши муносабати билан полиция бошлиғи матбуот анжуманини чақириб, унда айнан ҳукумат бошлиғи ҳуқуқбузар бўлганлиги сабабли жаримага тортилгани ва бошқаларга ушбу ҳолат намуна бўлиб хизмат қилишини таъкидлаган.
«Қонун ҳамма учун бир хил бўлса-да, ҳамма қонун олдида тенг эмас. Сульберг мамлакатнинг етакчисидир ва у вирус тарқалишига қарши курашиш учун қўйилган чекловларнинг бошида бўлган. Шу сабабли, жамоатчиликнинг ижтимоий чекловлар қоидаларига бўлган ишончини сақлаб қолиш учун жарима солиниши тўғри эди», — дея таъкидлайди Сер-Эст тумани полиция бўлими бошлиғи Северуд.
Сульбергнинг ўзи зиёфат уюштиришда ҳеч қандай алоқаси бўлмаганлиги, аммо турмуш ўртоғи ҳамма нарсани ташкиллаштириб, тўловларни амалга оширгани ҳақида таъкидлаб ўтган.

Премьер Норвегии получила штраф за избыток гостей на юбилее
Полиция Норвегии оштрафовала премьер-министра страны Эрну Сульберг за нарушение введенных правительством карантинных ограничений, пишет Reuters.
В конце февраля Сульберг отмечала в ресторане на курорте в горах свое 60-летие в кругу родных и близких. Кто-то подсчитал и донес в полицию, что участников мероприятия собралось на три человека больше, чем предусмотрено ограничениями – 13 вместо 10-ти.
Реакция полиции оказалась нетривиальной. Несмотря на то, что Сульберг принесла извинения за превышение числа гостей на юбилее, а закон предусматривает возможность обходиться в подобных случаях без штрафа, Уле Сэверуд, начальник полицейского управления округа Сер-Эст, решил наказать премьера по максимуму и в воспитательных целях придать инциденту широкий общественный резонанс.
Сумма штрафа составила 20 тыс. норвежских крон (2352 доллара). По случаю его наложения начальник полиции созвал пресс-конференцию, на которой заявил, что именно потому, что нарушительницей оказалась глава правительства, и было решено применить денежную санкцию.
«Хотя закон для всех один, но не все равны перед законом. Сульберг – лидер страны, и она была в авангарде ограничений, введенных для борьбы с распространением вируса. Поэтому правильно было выписать штраф, чтобы поддержать доверие широкой общественности к правилам социальных ограничений», – объявил Сэверуд.
Принципиальность полицейского выглядит запредельной на фоне того, что сама Сульберг не имела отношения к организации застолья, а все устроил и оплатил ее муж. Но ни он, ни администрация ресторана как субъекты правонарушения Сэверуда не заинтересовали.