Очилбой Раматов ва қатор амалдорларга «ҳайфсан» берилди
Ички кўчалар, уй-жойлар олди тозалигини ҳам сизларга Президент айтиши керак-ми?» – давом этди Президент.
Ҳудудларга сўнгги йилларда 30 мингдан ортиқ штат берилиб, маҳаллаларда шароитларни яхшилаш учун бу йилнинг ўзида 12 триллион сўм берилгани кўрсатиб ўтилди.
Туман ҳокимининг 6-7 нафар ўринбосари, 4 та сектор раҳбари, маҳалла раислари, бошқарув компаниялари шу оддий ишларни қила олмагани, хонадонларга кириб, аҳоли билан мулоқот қилмагани танқид қилинди.
Йўл қўйилган хато ва камчиликлар учун Бош вазирнинг биринчи ўринбосари О.Раматов, «Ўзбекнефтгаз» раиси М.Абдуллаев, «Иссиқлик электр станциялари» раиси Ф.Абдураҳмонов, «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» раиси Д.Исақулов, «Ҳудудий электр тармоқлари» раиси У.Мустафоев, «Ўзтрансгаз» раиси Б.Норматов, «Ҳудудгазтаъминот» раиси Б.Эшмуродовга «ҳайфсан» берилди.
«Агар улар одамларни аниқ режа ва таҳлил билан огоҳлантирганида, адолатли ҳақиқатни айтганида, одамларимиз тўғри тушуниб, норози бўлмас эди», деди Президент.
Бош вазирнинг биринчи ўринбосари ва ушбу раҳбарларга икки ой давомида фавқулодда режимда ишлашга топшириқ берилди.

Ачилбай Раматов и ряд руководителей энергетического сектора получили выговор
Во время видеоселекторного совещания, посвященного проблемам энергоснабжения, наблюдаемым в Узбекистане Шавкат Мирзиёев раскритиковал работу ряда чиновников.
«Если бы они предупредили людей и предоставили четкий план и анализ, сказали бы им правду, люди поняли бы это правильно и не были бы недовольны», - сказал Президент.
За допущенные ошибки выговор получили первый заместитель премьер-министра Ачилбай Раматов, председатель «Узбекнефтегаза» Мехриддин Абдуллаев, председатель «Теплоэлектростанции» Фарход Абдурахманов, председатель «Национальных электрических сетей Узбекистана» Дадажон Исакулов, председатель «Территориальных электрических сетей» Улугбек Мустафаев, председатель «Узтрансгаза» Бехзод Норматов и председатель «Худудгазтаъминот» Баходир Эшмуратов.
Первому заместителю премьер-министра и другим руководителям было поручено работать в режиме ЧС в течение двух месяцев.
Во время совещания глава государства также задал вопрос чиновникам Учтепинского района: «Неужели президент должен вам сказать о том, чтобы были убраны улицы и прилегающие к домам территории?»
За последние годы в регионах было введено более 30 тысяч штатных единиц, а на улучшение условий в махаллях только в этом году было выделено 12 триллионов сумов.
Были подвергнуты критике заместители хокима Учтепинского района, руководители секторов социально-экономического развития, председатели махаллей, управляющие компании, которые, как отмечалось, не справились с простой работой, не совершали обход, не наладили контакт с местным населением.