Ўқишга кириш учун минимал ўтиш баллари оширилди
Ўқишга кириш учун минимал ўтиш бали 2 босқичда: соғлиқни сақлаш, ҳуқуқ, бизнес ва бошқарув йўналишлари учун – 94,5 балл, бошқа йўналишлар учун – 75,6 балл этиб белгиланади (амалда барча йўналишлар учун – 56,7 балл).
Шунингдек, давлат гранти талабалар учун таълим гранти ва ижтимоий-рағбатлантирувчи грант шаклида ажратилади.
➖ таълим гранти – талабаларга бир ўқув йили учун ажратилади ҳамда 1-курсда ўқишга кириш натижалари бўйича, 2-курсдан бошлаб рейтинг кўрсаткичлари бўйича энг юқори балл тўплаган талабаларга ажратилади;
➖ ижтимоий-рағбатлантирувчи грант – мақсадли қабул ва имтиёз асосида қабул қилинган талабаларга бутун ўқиш даври учун берилади;
➖ таълим гранти асосида таҳсил олган талабаларнинг ўқишни тугатгандан сўнг 3 йил ишлаб бериш мажбурияти бекор қилинади.

В Узбекистане повышается минимальный проходной балл для поступления в вузы
Министерство высшего образования, науки и инноваций анонсировало изменение минимального проходного балла при поступлении в вузы. Об этом сообщает УзА.
Так, минимальный проходной балл по направлениям здравоохранение, право, бизнес и менеджмент будет установлен на уровне 94,5 балла. По другим направлениям – 75,6 балла (ранее минимальный проходной балл - 56,7 балла).
Студентам будут предоставляться образовательный и социально-стимулирующий гранты:
- образовательный грант — выделяется на один учебный год студентам, набравшим наивысшие баллы по результатам зачисления на первый курс и по рейтинговым показателям (начиная со второго курса);
- социально-стимулирующий грант — выделяется на весь период обучения студентам, принятым на основе целевого приема и льгот.