Оққўрғондаги боғчада болалар заҳарланди, олтитаси оғир аҳволда
Ижтимоий тармоқларда «Тошкент вилоятининг Оққўрғон туманидаги болалар боғчасида 150 нафар бола овқатдан захарланибди, 1 нафар вафот этибди» мазмунида маълумотлар тарқалди.
Мактабгача таълим вазирлиги ахборот хизмати ушбу хабарлар юзасидан баёнот берди.
Унда айтилишича, Мактабгача таълим вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати билан ҳамкорликда Тошкент вилоятининг Оққўрғон туманидаги 5-сонли давлат мактабгача таълим ташкилотининг 25 нафар тарбияланувчиларининг касалланиш ҳолатини ўрганиб чиқди.
2 августдан 11 августгача интоксикация синдромининг клиник кўринишлари бўлган тарбияланувчилар Тошкент Педиатрия Тиббиёт Институти клиникаси, Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, Тошкент 1-шаҳар юқумли касалликлар клиник шифохонаси, Тошкент вилояти болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази ва Оққўрғон тумани юқумли касалликлар шифохонасига жойлаштирилди.
12 август ҳолатига кўра, 6 нафар тарбияланувчи оғир ҳолатда жонлантириш бўлимида даволанмоқда, шундан 1 нафар тарбияланувчи ўпканинг сунъий нафас бериш мосламасига уланган бўлиб, ҳолати ўта оғир ҳолатда қолмоқда. Қолган 19 нафар тарбияланувчиларнинг ҳолати ўртача оғир деб баҳоланган. Касалхонага ётқизилган тарбияланувчилардан бактериологик текширув ўтказиш учун таҳлиллар олинган ва лабораторияга юборилган.
Эпидемиологияга қарши тадбирларни мувофиқлаштириш ва маҳаллий мутахассисларга услубий ёрдам кўрсатиш учун Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати томонидан юқумли касалликлар бўйича мутахассислар ва эпидемиологлар гуруҳи юборилган. Эпидемиология, микробиология ва юқумли касалликлар илмий-тадқиқот институти мутахассислари томонидан консилиум ўтказилиб касалхонага ётқизилган тарбияланувчиларга клиник кўринишларига кўра «Ботулизм» ташхисига гумон қилинган. Якуний ташхис эпидемиологик текширув натижалари ҳамда бактериологик тадқиқот маълумотларига асосланиб қўйилади. Даволаниш давомида 21 нафар тарбияланувчиларнинг саломатлиги ҳолатида ижобий ўзгаришлар кузатилмоқда.
Бош прокуратура матбуот хизматининг ёзишича, боғча тарбияланувчилари заҳарланганлиги ҳолати юзасидан туман прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В детском саду в Ташкентской области произошло массовое отравление детей
В социальных сетях распространилась информация о пищевом отравлении 150 детей и смерти 1 ребенка в дошкольной образовательной организации Аккурганского района Ташкентской области. Министерство дошкольного образования прокоментировало инцидент.
Сообщается, что начиная со 2 августа по 11 августа в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи, клинику Ташкентского педиатрического медицинского института, клиническую инфекционную больницу №1 г.Ташкента, детский многопрофильный медицинский центр Ташкентской области и инфекционную больницу Аккурганского района стали поступать дети с клиническими проявлениями интоксикационного синдрома.
На 12 августа 6 воспитанников получают лечение в реанимационных отделениях, состояние оценивается как тяжелое, из них 1 ребенок находится на аппарате исскуственной вентиляции легких, состояние стабильно тяжелое. У остальных 9 детей состояние средней тяжести. У госпитализированных детей были взяты анализы на бактериологическое исследование и отправлены в лабораторию.
Специалистами НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний был проведен консилиум и госпитализированным детям выставлен предварительный диагноз «Ботулизм». Окончательные диагнозы будут выставлены по результатам эпидемиологического расследования, а также данных бактериологического исследования. У 21 ребенка в ходе проводимого лечения наблюдается положительная динамика состояния здоровья.
По данным случаям в настоящее время правоохранительными органами проводится расследование, по результатам которого Министерством дошкольного образования будет предоставлена дополнительная информация.
Специалистами НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний был проведен консилиум и госпитализированным детям выставлен предварительный диагноз «Ботулизм». Сообщается, что в настоящее время у 21 ребенка наблюдается положительная динамика состояния здоровья.
В Министерстве дошкольного образования также прокомментировали случай смерти воспитанницы ДОО №5 Аккурганского района Ташкентской области.
Как сообщили в Генеральной прокуратуре, по факту отравления воспитанников детского сада в Аккурганском районе Ташкентской области районная прокуратура проводит доследственную проверку.