Ойнани қорайтиришга рухсат олдингизми? Яна нималарни унутмаслик керак?
Жорий йилнинг 5-августидан бошлаб автомобил ойналарига ранг бериш имконияти учун тўлов ставкалари сезиларли даражада пасайтирилгандан сўнг, кўплаб хайдовчилар рухсат олишга қарор қилишди. Пойтахт йўлларида қорайтирилган ойналар билан тобора кўпроқ автомобиллар пайдо бўлмоқда, аммо шу билан бирга қуйидаги муаммога кўпроқ гувоҳ бўляпмиз: олди ойнада махсус эмблемалар (голограммалар) йўқлиги.
Эслатиб ўтамиз, рухсат ва қорайтирадиган плёнка билан бирга, хайдовчи ўнг томондаги олди ойнага ёпиштирилиши керак бўлган махсус эмблемани (голограммани) олади. Ушбу эмблема «қоғоз» хужжати билан бирга ранг бериш учун рухсатноманинг мавжудлигини кўрсатади, шунингдек қалбаки хужжатлардан ҳимоя қилишнинг юқори даражасига ега. Ушбу голограмма олди ойнанинг юқори ўнг бурчагида ёпиштирилган бўлиши керак.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходими учун ойнада эмблеманинг мавжудлиги хайдовчининг рухсати борлигини билдиради, яъни тегишли хужжатни текшириш учун қорайтирилган ойнали машинани тўхтатиш ҳолати камроқ бўлади. Ва тўхтатилган ҳолларда ҳам, рухсатни текшириш кўп вақтни талаб қилмайдиган масала бўлиб қолади, чунки эмблема кўриниб туради.
Шунинг учун, эслатма билан рухсат олган хайдовчиларга мурожаат қиламиз: олди ойнада олган эмблемани (голограмма) ёпиштиришни унутманг.
Шунингдек, аҳолининг автоулов ойнасини қорайтириш мавзусига катта қизиқиши туфайли биз хужжат ва эмблемаларни сохталаштириш, сохта хужжатларни ва эмблемарални сотишда иштирок этиш ёки улардан фойдаланиш ҳолатлари юзга келишини тушунамиз. Эслатиб ўтамиз, ҳар уч ҳолатда ҳам, Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 228-моддасига асосан «Ҳужжатлар, штамплар, мухрлар, бланкаларни тайёрлаш, қалбакилаштириш, улардан фойдаланиш ёки уларни сотиш» учун жавобгарликка тортиш чоралари белгиланган.

Получили разрешение на тонировку? Что еще нужно помнить?
После того, как с 5 августа этого года ставки платежей за возможность тонирования автомобильных стёкол были значительно снижены, многие водители решили получить разрешение. На дорогах столицы появляется всё больше автомобилей с тонированными стёклами, но вместе с тем мы всё чаще видим следующую проблему: отсутствие специальных эмблем (голограмм) на лобовом стекле, пишет пресс-служба ГУВД Ташкента.
Напомним, что вместе с разрешением и тонировочной плёнкой водитель получает специальную эмблему, которую необходимо наклеить на переднее (лобовое) стекло справа. Эмблема свидетельствует о наличии разрешения на тонировку наряду с «бумажным» документом, и также имеет высокую степень защиты от подделок. Данную голограмму нужно наклеивать в правом верхнем углу лобового стекла.
Для сотрудника ДПС УБДД наличие эмблемы на стекле говорит о том, что разрешение у водителя имеется, а значит, останавливать тонированный автомобиль для проверки соответствующего документа будут значительно реже. А в случаях, если все же остановили – проверка разрешения станет делом, совсем не отнимающим лишнего времени, ведь эмблема уже на виду.
«Также, в связи с большим интересом населения к теме тонировки, мы понимаем, что возможны попытки подделать как документ, так и эмблему, участвовать в продаже подделок либо же использовать их. Напоминаем, что во всех трех случаях статьей 228 «Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование» Уголовного кодекса Республики Узбекистан предусмотрена ответственность, столкнуться с которой вам точно не захочется»,-говорится в сообщении.