Ўзбекистон 2025 йилда саёҳат қилиш учун энг яхши жойлар рўйхатида
BBC Travel глобал медиа портали маълумотларига кўра, Ўзбекистон 2025 йилда саёҳат қилиш учун энг яхши 25 та йўналиш рўйхатига кирди.
Мақолада таъкидланишича, туризм Ўзбекистоннинг ўзига хос анъаналари ва маданий меросини сақлаш стратегиясининг муҳим қисмига айланиб бормоқда. Мамлакат инфратузилмани жадал ривожлантирмоқда: янги меҳмонхоналар, юқори тезликдаги темир йўл маршрутлари, ички авиарейслар ва янгиланган маданий диққатга сазовор жойлар саёҳатчилар учун бетакрор имкониятларни яратмоқда. Буларнинг барчаси иқтисодий ўсишни рағбатлантиришга ва Ўзбекистон тарихий ва маданий меросининг чексиз бойлигини кашф этаётган сайёҳларни жалб қилишга ёрдам бермоқда.
90 дан ортиқ мамлакатнинг, жумладан Буюк Британия, Канада ва Австралия фуқаролари Ўзбекистонга визасиз ташриф буюришлари мумкинлиги саёҳатни сезиларли даражада осонлаштиради ва сайёҳлар учун янги имкониятлар эшигини очади, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, қўшни мамлакатлар билан чегарани кесиб ўтиш анча осонлашди. 2024 йил ноябрь ойида Қозоғистон ва Ўзбекистонни боғловчи «Ипак йўли темир йўл сайёҳати» номли биринчи халқаро темир йўл йўналиши ишга туширилди. Бу қулай йўналиш сайёҳларга Буюк Ипак йўли изидан бориб, ҳар икки давлатнинг ноёб тарихий ва маданий диққатга сазовор жойларини бемалол ўрганиш имконини беради. Бундай саёҳат нафақат қадимий савдо ва маданий алмашувлар муҳитига шўнғиш, балки минтақада маданий алоқаларни кенгайтириш ва туризмни ривожлантириш учун янги имкониятлар яратади, деб хулоса қилади BBC Travel.
Таъкидлаш жоизки, рўйхатга АҚШ, Канада, Япония, Италия, Австралия, Марокаш, Англия ва бошқа давлатлар ҳам киритилган.

Узбекистан попал в список лучших мест для путешествий
Медиа-портал BBC Travel включил Узбекистан в список 25 самых привлекательных направлений для путешествий в 2025 году. Авторы статьи отметили богатую историю и стремление страны сохранить уникальные традиции, а также развитие инфраструктуры и туризма.
Одним из факторов, выделенных в статье, стало молодое население страны — более 60% жителей моложе 30 лет. Это делает Узбекистан не только динамичным, но и культурно богатым направлением.
Среди главных достопримечательностей упомянуто ташкентское метро, которое сравнили с музеем под землёй: станции украшены мозаиками советской эпохи. Особое внимание уделено новым туристическим инициативам — открытию современных отелей, запуску внутренних авиарейсов и железнодорожных маршрутов, а также сохранению культурного наследия.
В сентябре 2025 года Узбекистан примет первую международную биеннале в Бухаре. Также страна продолжает работать над знаковыми проектами, такими как расширение Государственного художественного музея под руководством архитектора Тадао Андо и реставрация Дворца князей Романовых.
Кроме того, упрощённый визовый режим способствует росту туризма: по состоянию на май 2024 года граждане более 90 стран, включая Великобританию, Канаду и Австралию, могут посещать Узбекистан без визы. Проще стало и пересекать границы с соседними странами. А запуск международного железнодорожного маршрута «Шелковый путь» в ноябре 2024 года объединил Узбекистан и Казахстан, открывая новые возможности для путешествий.