Қўшни мамлакатга етказилган зарур озиқ-овқат маҳсулотлари Ҳайратон шаҳридаги «Астрас» компанияси ҳудудида Ўзбекистон Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматилла Иргашев, Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов, шунингдек, Мудофаа, Транспорт, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги ва Ташқи ишлар вазирликлари мутасаддилари ҳамда Балх вилояти губернатори Муҳаммад Юсуф Вафо ҳамда икки томон расмийлари иштирокида топширилди.
Инсонпарварлик ёрдами таркибидан ун, буғдой, макарон маҳсулотлари, ўсимлик ёғи, шакар, тез тайёрланадиган таомлар, қизил ловия ва мош ўрин олган.
Шунингдек, Мозори Шариф шаҳрида икки томонлама учрашув ўтказилиб, келгусидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Суҳбат давомида Ўзбекистон томонидан Афғонистонда барпо этилаётган Имом Бухорий мақбараси қурилиши ҳақида ҳам алоҳида фикр алмашилди.
Афғонистон расмийлари Ўзбекистон Президенти ва халқига кўрсатаётган ёрдам учун миннатдорчилик билдириб, яқинлашиб келаётган Рамазон ҳайити муносабати билан самимий табрикларини йўллашди.

Узбекистан отправил в Афганистан 200 тонн гуманитарной помощи
В честь праздника Навруз и приближающегося Рамазан хайита Узбекистан доставил в афганский регион Балх очередной гуманитарный груз из около 200 тонн продовольственных продуктов для народа Афганистана.
Гуманитарная помощь состоит из муки, пшеницы, макарон, растительного масла, сахара, блюд быстрого приготовления, красной фасоли и маша.
В Мазари-Шарифе также состоялась двусторонняя встреча, в ходе которой были обсуждены вопросы развития перспективного сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросу строительства мавзолея Имама Бухари, который Узбекистан возводит в Афганистане.
Официальные лица Афганистана выразили благодарность Президенту и народу Узбекистана за оказанную помощь и направили искренние поздравления с наступающим праздником Рамазан хайит.