Ўзбекистон президенти ва Япония бош вазирининг музокаралари бўлиб ўтди
Токиода Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Япония Бош вазири Санаэ Такаичининг музокаралари бўлиб ўтди.
Давлатлараро ҳамкорликнинг деярли барча соҳаларини қамраб олган Ўзбекистон – Япония стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Япония Бош вазири давлатимиз раҳбарини самимий қутлар экан, ушбу ташрифни ҳар доимгидек юксак ишонч ва ўзаро ҳурмат тамойилларига асосланган Ўзбекистон – Япония муносабатлари тарихидаги муҳим воқеа деб атади.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён ўтган 33 йил давомида Япония Ўзбекистоннинг яқин дўсти, асосий технологик ва инвестициявий шериги бўлиб, республикада замонавий саноат ва энергетика инфратузилмасини яратиш ҳамда инсон ресурсларини ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшиб келмоқда.
Товар айирбошлаш, инвестициялар ҳажми ва Япония сармояси иштирокидаги қўшма корхоналар сонининг барқарор ўсаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Энергетика, геология, туризм, инфратузилмани ривожлантириш, АТ ва бошқа устувор соҳаларда муҳим лойиҳаларни амалга ошириб келаётган «Sojitz», «Toyota Tsusho», «Sumitomo», «Itochu», «Kyoto Plaza», «Balcom», «Shikoku Electric» каби етакчи япон компаниялари Ўзбекистонда муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ва Япония халқаро ҳамкорлик банки (JBIC) билан қўшма лойиҳалар портфели энергетика, нефт-кимё, транспорт, таълим ва қишлоқ хўжалиги каби соҳаларни қамраб олган.
Музокараларда парламентлардаги «дўстлик гуруҳлари», иқтисодий ҳамкорлик қўмиталари, устувор йўналишлар бўйича тармоқ учрашувлари ва бошқа ҳамкорлик шаклларини фаоллаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари Япония билан стратегик шерикликни ривожлантиришнинг бир қатор асосий йўналишларини қайд этди. «Яшил» энергетика ва саноатда углерод чиқаришни камайтириш, ахборот технологиялари, ўта муҳим минераллар, машинасозлик соҳасидаги ҳамкорлик, соғлиқни сақлаш ва туризм инфратузилмасини модернизация қилиш шулар жумласидан.
Мазкур саммитга тайёргарлик доирасида қиймати 12 миллиард доллардан ортиқ бўлган кооперация лойиҳаларининг янги портфели шакллантирилгани мамнуният билан қайд этилди. Ушбу лойиҳаларни илгари суриш учун қўшма инвестиция платформасини яратиш таклиф қилинди.
Бундан ташқари, Самарқанд вилоятида Япония модели ва стандартларига асосланган махсус иқтисодий зонани барпо этиш режалари эълон қилинди.
Япониялик ҳамкорлар билан биргаликда амалга оширилаётган «Бир қишлоқ — битта маҳсулот» дастурининг кўламини кенгайтириш таклифи қўллаб-қувватланди.
Шунингдек, ўзаро савдо ҳажмини кўпайтириш имкониятлари ва йўллари, ҳудудлараро алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Келгуси йили Самарқандда икки мамлакат ҳудудларининг биринчи форумини ўтказиш таклиф қилинди.
Гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳаси анъанавий равишда ушбу кўп қиррали муносабатларнинг муҳим қисми саналади.
Ёшларга келгусида тадбиркорлик лойиҳаларини амалга ошириши учун зарур бўлган билим ва кўникмаларни эгаллашига кенг имкониятлар тақдим этаётган Ўзбекистон – Япония Инсон ресурсларини ривожлантириш маркази мамлакатимизда муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Ўзбекистондаги 7 та олий таълим муассасасида япон тили ўқитилмоқда. Токио чет тиллар университетида мана 10 йилдирки, ўзбек тили ўрганилмоқда.
Ректорлар форуми кадрлар тайёрлаш соҳасида тажриба алмашиш учун муҳим майдон бўлиб хизмат қилмоқда. Бугун Япониянинг етакчи олий таълим муассасалари ректорлари билан учрашув бўлиб ўтди. Ҳамкорлик дастурлари, илмий ва инновацион алмашинувларни кенгайтириш бўйича муҳим келишувларга эришилди.
Цукуба университети билан биргаликда Тошкент шаҳрида биринчи Ўзбекистон – Япония университетини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Маданий ва сайёҳлик алоқаларини кенгайтириш мақсадида маданият кунлари, кўргазмалар, ёшлар форумлари, кинофестивалларни мунтазам ўтказиб бориш таклиф қилинди. Ташриф арафасида Японияда Ўзбекистон маданияти кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 35 йиллиги муносабати билан 2027 йилда икки мамлакатда Маданият йиллари ўзаро ўтказилади.
Музокараларда минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Якунда Ўзбекистон Президенти ва Япония Бош вазири Келгуси авлодлар учун кенгайтирилган стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма баёнотни имзоладилар. Ушбу ҳужжат, шубҳасиз, муносабатларни янги босқичга кўтариши ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш учун кенг имкониятлар очиши таъкидланди.
Ташриф доирасида таълим, соғлиқни сақлаш, экология, сув ресурслари, транспорт, шаҳарсозлик, туризм, қишлоқ хўжалиги, табиий офатлар хавфини камайтириш соҳаларида салмоқли келишувлар тўплами қабул қилинди. Ушбу ҳужжатларни алмашиш маросими бўлиб ўтди.

В Японии состоялась церемония официальной встречи Шавката Мирзиёева
20 декабря в резиденции «Кантэй» состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи, тепло встретив главу нашего государства, пригласила его на пьедестал.
Прозвучали государственные гимны двух стран. Лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
Состоялось совместное фотографирование.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-японских отношений стратегического партнерства, охватывающего практически все сферы межгосударственного взаимодействия.
Тепло приветствуя главу нашего государства, Премьер-министр Японии назвала нынешний визит важным событием в истории узбекско-японских связей, которые традиционно строились на принципах особого доверия и взаимного уважения.
Япония на протяжении 33 лет с момента установления дипломатических отношений всегда являлась близким другом и одним из ключевых технологических и инвестиционных партнеров Узбекистана, внесла весомый вклад в создание современной промышленной и энергетической инфраструктуры, развитие кадрового потенциала республики.
С удовлетворением отмечен стабильный рост показателей товарооборота, объема инвестиций и количества совместных предприятий с участием японского капитала.
В Узбекистане успешно работают такие ведущие японские компании, как Sojitz, Toyota Tsusho, Sumitomo, Itochu, Kyoto Plaza, Balcom, Shikoku Electric, которые реализуют важные проекты в сфере энергетики, геологии, туризма, развития инфраструктуры, IT и других приоритетных направлениях.
Портфель совместных проектов с Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и Японским банком международного сотрудничества (JBIC) охватывает такие сферы, как энергетика, нефтехимия, транспорт, образование, сельское хозяйство.
В ходе переговоров отмечена важность активизации форматов сотрудничества, в том числе парламентских «групп дружбы», комитетов по экономическому сотрудничеству и отраслевых заседаний в приоритетных направлениях.
Глава нашего государства обозначил ряд ключевых направлений развития стратегического партнерства с Японией. В их числе – «зеленая» энергетика и промышленная декарбонизация, информационные технологии, критические минералы, кооперация в машиностроении, модернизация здравоохранения, туристической инфраструктуры.
С удовлетворением отмечено, что в рамках подготовки к настоящему саммиту сформирован новый портфель проектов кооперации на сумму свыше 12 миллиардов долларов. В целях их продвижения предложено создать совместную инвестиционную платформу.
Кроме того, озвучены планы создания специальной экономической зоны по японской модели и стандартам в Самаркандской области.
Поддержано предложение по масштабированию осуществляемой совместно с японскими партнерами Программы «Одно село – один продукт».
Также обсуждены имеющиеся возможности и пути наращивания взаимной торговли, расширения межрегиональных контактов. Предложено в следующем году провести в городе Самарканде первый Форум регионов двух стран.
Отдельное внимание уделено активизации гуманитарного обмена. Сфера образования и подготовки кадров традиционно выступает ключевой составляющей многоплановых отношений.
В нашей стране успешно действует узбекско-японский центр людских ресурсов, предоставляющий нашей молодежи широкий спектр возможностей для повышения знаний и навыков для последующей реализации бизнес-проектов.
В 7 вузах Узбекистана изучается японский язык. В Токийском университете иностранных языков уже более 10 лет преподают узбекский язык.
Важной площадкой обмена опытом в сфере подготовки кадров служит Форум ректоров. Сегодня проведена встреча с ректорами ведущих японских вузов. Достигнуты важные договоренности по расширению программ сотрудничества, научных и инновационных обменов.
С Университетом Цукубы планируется создание первого Узбекско-Японского университета в городе Ташкенте.
Для расширения культурных и туристических связей предложено проведение регулярных взаимных дней культуры, выставок, молодежных форумов, кинофестивалей. В преддверии визита с успехом прошли Дни культуры Узбекистана в Японии.
В честь 35-летия установления дипломатических отношений в 2027 году будут проведены перекрестные годы культуры.
В ходе переговоров также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам Президент Узбекистана и Премьер-министр Японии подписали Совместное заявление о расширенном стратегическом партнерстве для следующих поколений. Подчеркнуто, что этот документ, несомненно, поднимет взаимодействие на новый уровень и откроет широкие горизонты для наращивания многопланового сотрудничества.
В рамках визита также принят солидный пакет соглашений в сфере образования, здравоохранения, экологии, водных ресурсов, транспорта, градостроительства, туризма, сельского хозяйства, снижения риска стихийных бедствий. Состоялась церемония обмена этими документами.