Ўзбекистон Қандаҳордаги террорчилик ҳаракатини кескин қоралади
Ўзбекистон 2021 йил 15 октябрь куни Қандаҳор вилоятидаги масжидда содир этилган ҳамда кўплаб инсонларнинг ҳалок бўлишига олиб келган навбатдаги террорчилик ҳаракатини кескин қоралайди. Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги баёнот берди.
«Бундай ғайриинсоний ҳужумлар вазиятнинг янада кескинлашувига олиб келади ва Афғонистонда узоқ муддатли тинчлик ўрнатилишига тўсқинлик қилади.
Афғонистон ҳукуматининг мамлакатда бу каби ҳодисаларнинг олдини олиш учун қўшимча чоралар кўриш ҳаракатларини олқишлаймиз.
Ўзбекистон Ҳукумати ҳалок бўлганларнинг оила аъзолари ва яқинларига самимий таъзия изҳор этади, шунингдек, жароҳатланганларнинг тезроқ соғайиб кетишини тилайди», – дейилади бугун эълон қилинган баёнотда.

Узбекистан решительно осуждает теракт в мечети в Кандагаре — МИД
Министерство иностранных дел Узбекистана сделало заявление по поводу теракта в мечети в Кандагаре, произошедшего 15 октября во время пятничной молитвы.
В заявлении отмечается, что Узбекистан решительно осуждает очередной террористический акт, который привел к многочисленным человеческим жертвам.
«Подобные бесчеловечные вылазки провоцируют эскалацию напряженности и препятствуют установлению долгосрочного мира в Афганистане», - говорится в заявлении.
МИД приветствует усилия афганских властей, направленные на принятие дополнительных мер по предотвращению подобных инцидентов в стране.
«Правительство Узбекистана выражает искренние соболезнования семьям и близким погибших, а также желает скорейшего выздоровления пострадавшим», - заключили в МИДе.