Ўзбекистон йўлларида янги йўл белгиси пайдо бўлади
Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 30 ноябрдаги «Йўл ҳаракати қоидаларига пиёдалар хавфсизлигини таъминлашга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қарори билан йўлларда «Баланд пиёдалар ўтиш жойи» йўл белгиси жорий этилмоқда.
Эндиликда шаҳарлар ва бошқа аҳоли пунктларининг кўчаларида, давлат ва маҳаллий аҳамиятга молик автомобиль йўлларининг ёритилган ҳамда юқори тезлик соатига 30 километргача чеклов жорий қилинган участкаларида, турар жой даҳаларидаги кўриниш чекланган чорраҳаларда, болалар майдончалари ҳамда таълим ташкилотлари олдидаги йўл участкаларида, оммавий дам олиш жойлари, стадионлар, вокзаллар, савдо марказлари ва бошқа одам кўп тўпланадиган жойларда, кўчаларнинг 1.21. «Болалар» йўл белгиси таъсиридаги қисмларига «Баланд пиёдалар ўтиш жойлари» йўл белгиси ҳамда йўл ётиқ чизиқлари ўрнатилади.
Ички ишлар вазирлиги Транспорт вазирлиги ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари билан биргаликда икки ой муддатда, таҳлиллар асосида, 2025–2026 йилларда «Баланд пиёдалар ўтиш жойлари» йўл белгиси ҳамда йўл ётиқ чизиқларини ўрнатиш зарур бўлган жойлар рўйхатини тасдиқлайди.

В Узбекистане вводится новый дорожный знак
В целях снижения количества дорожно-транспортных происшествий и обеспечения безопасности пешеходов в Узбекистане появится новый дорожный знак «Пешеходный переход на возвышенности», а также специальная разметка. Это предусмотрено постановлением Кабинета Министров Республики.
Новый знак будет установлен на освещённых участках автомобильных дорог государственного и местного значения, где скорость движения ограничена до 30 км/ч. Особое внимание уделяется улицам в городах и населённых пунктах, а также участкам дорог с установленным знаком 1.21 «Дети».
Знак и разметка будут использоваться рядом с детскими площадками, образовательными учреждениями, общественными зонами отдыха, стадионами, вокзалами, торгово-развлекательными центрами и другими местами с большим количеством людей.
Министерству внутренних дел, Министерству транспорта и хокимиятам поручено в течение двух месяцев проанализировать ситуацию и утвердить список мест, где в 2025–2026 годах необходимо внедрить новый знак и разметку.