Ўзбекистонда Хитой вакцинаси билан эмлаш бошланди
Хитойдаги Ўзбекистон элчихонаси ёрдамида Ўзбекистонга Zhifei компанияси томонидан 6000 дона синов вакцинаси (50% ҳақиқий вакцина, 50 % плацебо), 12 минг дона ПЗР тестлар, 8 минг дона антитаналарни аниқловчи тестлар ҳамда барча ишлатиладиган ёрдамчи материаллар (шприц, ниқоб, кўзойнак, криопробиркалар, ҳомиладорлик тестлари) олиб келинди.
Клиник синовларни ўтказиш учун жами 5 минг нафар кўнгиллилар танлаб олинди. Жараённинг этик жиҳатларини эътиборга олган ҳолда кўнгиллиларнинг шахси ошкор қилинмаслигига келишилди.
Ўз навбатида, Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd компаниясининг 8 нафар мутахассислари Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази ҳамда Соғлиқни сақлаш вазирлигидаги Вирусология илмий-тадқиқот институти ходимлари билан биргаликда синов ўтказиладиган поликлиникалари врач ва ҳамширалари учун вакцинация тадбирларини амалга ошириш бўйича тренинглар ўтказдилар.
Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd компаниясининг Ўзбекистонда III фаза синовларидан ўтаётган вакцинаси ҳисобланади.
Ушбу вакцина I ва II фаза клиник синовларда нисбатан юқори хавфсизлик профилига эгалигини намоён этди. Инновацион ривожланиш вазирлиги раҳбариятининг 20 та кўнгилли оила аъзолари Хитойдан олиб келинган рекомбинант вакцина билан биринчи дозада эмланди.

В Узбекистане стартовал третий этап испытаний китайской вакцины от COVID-19
Министерство инновационного развития и Министерство здравоохранения Узбекистана приступили к третьему этапу клинических испытаний вакцины от COVID-19, разработанной китайской Zhifei Longcom Biopharmaceutical, сообщила пресс-служба Мининноваций.
Церемония, посвященная началу испытаний прошла 10 декабря в Мининноваций.
При содействии посольства Узбекистана в Китае компания Zhifei доставила в Узбекистан 6000 тестовых вакцин (50% — настоящая вакцина, 50% — плацебо), 12 тысяч тестов ПЦР, 8 тысяч тестов на антитела и все вспомогательные материалы (шприцы, маски, очки, криопробирки, тесты на беременность).
Для клинических испытаний было отобрано 5000 добровольцев. По этическим причинам личности добровольцев не будут разглашаться.
Вакцина, разработанная компанией Zhifei Longcom Biopharmaceutical Co. Ltd представляет собой генно-инженерный белок поверхностного антигена коронавируса, который безопасен по сравнению как с аденовирусными, так и с инактивированными вакцинами. То есть вакцина в виде рекомбинантного белка получена путем искусственного воспроизведения малой части вируса на основе высоких технологий. После вакцинирования, генно-инженерный белок инициирует выработку антител в организме.
Вакцина продемонстрировала относительно высокий профиль безопасности в клинических испытаниях первой и второй фазы, говорится в сообщении. Её безопасность и соответствие заявленным параметрам была подтверждена в ходе лабораторных исследований, проведённых специалистами Фармкомитета Узбекистана.
«Более того, до начала третьей фазы испытаний, более 20 членов семей руководства Министерства инновационного развития были вакцинированы первой дозой рекомбинантной вакцины, импортированной из Китая», — отметили в Мининноваций.