Ўзбекистондаги маҳкумлар учун Европадан инсонпарварлик ёрдами келди
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори мамлакатимиздаги жазони ижро этиш муассасаларига коронавирус инфекцияси кириб келишининг олдини олишда Бош бошқарма томонидан олиб борилаётган ишларга кўмаклашиш учун инсонпарварлик ёрдамини кўрсатди. Бу ҳақда ИИВ ЖИЭББ Ахборот хизмати хабар берди.
Инсонпарварлик ёрдами ўз ичига 15 турдаги турли тиббий ҳимоя (юз ниқоблари, тиббий қўлқоплар, ҳимоя костюмлари, боғлов материаллари), кир ювиш ва шахсий гигинена хамда антибактериал воситаларни жамлаган бўлиб, унинг умумий қиймати 180 миллион сўмдан ортиқдир.
Ушбу воситалар тарбия колониясидаги вояга етмаган маҳкумлар ва маҳкума аёлларнинг колониясида жазо муддатини ўтаётган махсус контингент учун шунингдек, ушбу муассасаларда хизмат қилаётган ходимларга мақсадли равишда етказиб берилди.
Ўз навбатида ИИВ ЖИЭББ раҳбарияти жазони ижро этиш муассасаларида «СOVID-19» инфекцияси кириб келишининг олдини олиш бўйича кўрсатилган инсонпарварлик ёрдами учун Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори, элчи Джон МакГрегорга ўз миннатдорчилигини билдиради.

ОБСЕ оказала гуманитарную помощь тюрьмам Узбекистана
Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане в целях оказания поддержки Главному управлению в деле предупреждения проникновения короновирусной инфекции оказал гуманитарную помощь учреждениям исполнения наказания, функционирующим в нашей стране. Об этом сообщает пресс-служба ГУИН МВД.
Гуманитарная помощь состоит из 15 видов средств защиты (лицевые маски, медицинские перчатки, защитные костюмы), а также средств стирки и личной гигиены, антибактериальных средств, на общую сумма 180 миллионов сум.
Данные средства доставлены несовершеннолетним осужденным в воспитательной колонии, специальному контингенту, который проходит срок наказания в женской колонии, а также сотрудникам, несущим службу в данных учреждениях.
Руководством ГУИН МВД Республики Узбекистан выражена благодарность Координатору проектов ОБСЕ в Узбекистане Джону МакГрегори за оказанную гуманитарную помощь в предупреждении инфекции СOVID-19 в учреждениях исполнения наказания.