Ўзбекистонлик олимлар пиёзнинг янги навини яратишди
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги «Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик» илмий-тадқиқот институти Андижон илмий-тажриба станцияси олимлари томонидан пиёзнинг «Малла» нави яратилди. Ҳозирда ушбу нав учун патент олиш учун ҳужжатлар топширилган. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, ушбу нав интенсив усулда етиштирилаётгани билан ажралиб туради.
Янги пиёз навининг уруғи ерга мартнинг дастлабки ўн кунлигида сепилади. 15 сотих ер майдонига 10-12 килограмм пиёз уруғи сепилади, шу майдондан териб олинган пиёзбошчалар бир гектар майдонга етади. Пиёзбошчалар гилос катталигида бўлгандан сўнг йиғиб олинади. Пиёзбошчалар қуритилиб, алоҳида жойга олиб қўйилади. Сентябр ойининг биринчи декадасида пиёзбошчалар 70×10 схемада 4 қатордан гектарига 571,4 минг дона экилади.
Пиёзбошчалар экилганидан сўнг унга бир маротаба сув қўйилади. Шундан сўнг пиёзбошчалар кўкара бошлайди.
Қишнинг совуқ кунларида етиштирилгани учун пиёзларни ўташ шарт эмас, сабаби, ушбу мавсумда ўтлар ўз-ўзидан нобуд бўлади.
Экилган пиёзларга эрта баҳорда бир маротаба ишлов берилади. Шунингдек, бир маротабадан култивация ва чопиқ, енгил озиқлантириш ишлари амалга оширилади. Уни яна икки маротаба суғорилади.
Баҳорда, яъни 15 апрелда пиёз техник пишиб етилади ва аҳоли истеъмоли учун маҳаллий бозорларга чиқарилади. Янги пиёз навининг афзаллиги – у одатий пиёзларга қараганда бир ой олдин пишиб етилади.

Узбекские ученые создали новый сорт лука
На базе Андижанской научно-опытной станции НИИ овощебахчевых культур и картофеля при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан ученые создали сорт лука «Малла». В настоящее время поданы документы на получение патента на этот сорт. Он отличается тем, что выращивается интенсивным методом. Семена нового сорта лука высевают в грунт в первой декаде марта.
На 15 соток приходится примерно 10-12 килограммов семян лука, затем, собранными луковицами можно засеять один гектар. Луковицы собирают, когда они достигают размера вишни. Их сушат и хранят в специальном помещении. В первой декаде сентября было высажено 571,4 тысяч луковиц на гектар в четыре ряда по схеме 70х10. После посадки их поливают один раз. Затем, лук начинает синеть. Так как его выращивают в холодные зимние дни, пропалывать его не нужно, так как за это время трава отмирает сама.
Посаженный лук обрабатывают один раз ранней весной. Сразу же проводят культивацию и легкую подкормку. После поливают еще дважды. Весной, к 15 апреля, лук технически созревает и его можно отправлять на рынки. Преимущество нового сорта лука в том, что он созревает на месяц раньше обычного.