«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси бошчилигида қазиб чиқариш лойиҳалари ижроси юзасидан «Зеварда» конида сайёр йиғилиш ўтказилди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигида Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси раҳбарияти, бўлим ва кон бошлиқлари иштирокида 2022 йилнинг ўтган даврида амалга оширилган ишлар сарҳисоби, белгиланган режа кўрсаткичларнинг бажарилиши бўйича «Зеварда» конида танқидий руҳда муҳокама қилинди.
Таъкидлаш керакки, Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан Муборак регионида углеводородлар қазиб чиқариш, геолого-техник тадбирлар доирасида қудуқларини бурғилаш, капитал таъмирлаш ва технологик объектларни ишга тушириш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар, уларнинг самарадорлиги ҳамда амалга оширилаётган лойиҳалар ижроси ҳолати бўйича ўрганишлар олиб борилмоқда.
Йиғилишда Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасида конлар кесимида газ қазиб чиқариш кўрсаткичлари таҳлил қилиниб, йилнинг ўтган даврида табиий газ қазиб чиқариш ҳажмларининг тушиб кетиши кескин танқид қилинди. Ҳар бир кон бошлиғининг углеводородлар қазиб чиқариш бўйича режа кўрсаткичларининг бажарилиши бўйича ҳисоботлари тингланди.
Бошқармадаги сиқув компрессор станцияларида ўтган давр мобайнида аварияли тўхталишлар сонининг ошиб кетиши, газ қазиб чиқариш ҳажмларининг камайишига сабаб бўлаётганига алоҳида урғу берилди.
Қазиб чиқаришни кўпайтириш йўналишларида олиб борилаётган геолого-техник чора-тадбирларни жадаллаштириш, мавжуд сиқув компрессор станцияларида аварияли тўхталишларни бартараф этиш орқали уларнинг барқарор ишлашини таъминлаш бўйича чоралар кўриш зарурлиги таъкидланди. 2022 йил биринчи ярим йиллигида белгиланган чора-тадбирларнинг бажарилишини таъминлаш билан газ қазиб чиқаришни ошириш бўйича бошқарма раҳбарияти ва департамент бошлиқларига тегишли топшириқлар берилди.
Углеводородларни қазиб чиқаришни кўпайтириш дастури доирасида «Денгизкўл» конида барпо этилаётган сиқув компрессор станцияси 2-навбатининг қуриш ишларини жадаллаштириш бўйича Бош пудратчи «Enter Engineering» компанияси ҳудудий менежерларига кўрсатмалар берилди.
Бундан ташқари, технологик тадбирлар доирасида конларда режалаштирилган газ қувурларини қурилиш ишларида иштирок этаётган «Нефтгазмонтаж» ва бошқа пудратчи ташкилотларига ҳам алоҳида топшириқлар белгиланди.
Шунингдек, Муборак регионида янги йўналишда, хусусан геологик излов - қидирув ишларини йўлга қўйиб, углеводородлар заҳирасини ўстириш учун истиқболли майдонларни аниқлаш мақсадида 3D сейсмик-қидирув ишларини ташкил этиш бўйича вазифалар топширилди.
Йиғилиш якуни билан бошқармадаги ишларни доимий йўлга қўйиш, чора-тадбирларни ўз вақтида бажариш ҳамда йиғилишда белгиланган топшириқларнинг ижросини таъминлаш мақсадида масъул департаментлар ва бошқарма мутахассисларидан иборат «Штаб» ташкил этилиши белгиланди.
Бошқарув раиси топшириғига кўра, ушбу «Штаб» кон ва қудуқлардаги мавжуд муаммоларни аниқлайди ва тезкорлик билан бартараф этилишини таъминлайди.

«Узбекнефтегаз»: Под руководством Председателя Правления на месторождении «Зеварда» состоялось выездное совещание по реализации проектов по добыче
Под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева с участием руководства Мубарекского нефтегазодобывающего управления, начальников отделов и месторождений критически обсуждены итоги проделанной работы за прошедший период 2022 года, а также выполнение намеченных плановых показателей на месторождении «Зеварда».
Следует отметить, что «Рабочей группой» во главе с Председателем Правления проводятся изучения состояния реализации проектов по добыче углеводородов, бурению скважин в рамках геолого-технических мероприятий, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию технологических объектов в Мубарекском регионе, их эффективности.
На совещании в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении были проанализированы показатели добычи газа в разрезе месторождений и подвергнуты резкой критике снижение объемов добычи природного газа за истекший период года. Заслушаны отчеты каждого начальника месторождения о выполнении плановых показателей по добыче углеводородов.
Было подчеркнуто, что за прошедший период на компрессорных станциях управления произошло увеличение количества аварийных остановок, и это привело к снижению объемов добычи газа.
Отмечена необходимость принятия мер по ускорению проводимых геолого-технических мероприятий по направлениям увеличения добычи, обеспечению устойчивой работы путем устранения аварийных остановок на существующих компрессорных станциях. Руководству управления и руководителям департаментов даны соответствующие поручения по увеличению добычи газа с обеспечением выполнения мероприятий, намеченных на первое полугодие 2022 года. Региональным менеджерам генерального подрядчика компании «Enter Engineering» даны поручения по ускорению работ по строительству 2-й очереди компрессорной станции, строящейся на месторождении «Денгизкуль» в рамках программы по увеличению добычи углеводородов.
Кроме того, в рамках технологических мероприятий определены отдельные поручения «Нефтегазмонтажу» и другим подрядным организациям, участвующим в работах по строительству планируемых газопроводов на месторождениях.
Также поручено организовать 3D-сейсморазведочные работы в Мубарекском регионе в новом направлении, в частности, с целью проведения геологоразведочных работ и определения перспективных площадей для увеличения запасов углеводородов.
По итогам совещания было определено создать «Штаб» с привлечением специалистов ответственных департаментов и управлений в целях постоянного налаживания работы в управлении, своевременного выполнения мероприятий и обеспечения выполнения поставленных на совещании задач.
По поручению Председателя Правления данный «Штаб» будет выявлять существующие проблемы на месторождениях и скважинах и обеспечивать их оперативное устранение.