«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси ишлаб чиқариш ҳолатини ўрганиш мақсадида Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида бўлди (фото)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2022 йилнинг 24 май куни нефть-газ хомашёсини қазиб олиш ва маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтириш бўйича «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раисига топшириқлар берилди.
Аҳоли ва корхоналарни ёқилғи-энергетика ресурслари билан узлуксиз таъминлаш бўйича берилгантопшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев Бухоро нефтни қайта ишлаш заводида бўлиб, завод раҳбарияти ва масъул ходимлари билан биргаликда амалга оширилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раисининг Бухоро нефтни қайта ишлаш заводига қилган ташрифи давомида масъул мутахассислар билан учрашиб, корхонанинг жорий фаолияти, ишлаб чиқариш бўйича самарадорликка эришиш, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш масалаларини муҳокама қилди.
Жумладан, 2022 йил июнь ойидаги кўрсаткичлар ва заводнинг ишлаб чиқариш қувватларидан тўлиқ фойдаланиш мақсадида 20,0 минг тонна нефть, 20,0 минг тонна газоконденсат хом-ашёси ҳамда 5,0 минг тонна нафта (прямогонный бензин) ярим тайёр маҳсулотларни импорт асосида сотиб олиш ҳамда қайта ишлаш орқали истеъмолчилар талабани тўла қондириш, шу орқали бир маромда ёнилғи билан таъминлаш борасида чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Шунингдек, хом-ашё харид қилиш бўйича бажарилган ишлар, режалаштирилган вазифалар таҳлили қилинди. Хорижий етказиб берувчи компанияларга валюта маблағлари тўлангани ҳамда ҳозирги кунда маҳсулот юклаш ишлари олиб борилаётгани маълум қилинди.
Бошқарув раиси мамлакатимиз истеъмолчиларини нефть маҳсулотлари билан узлуксиз таъминлаш учун камида олти ойлик доимий захира яратилиши кераклигини таъкидлаб, 2022 йилнинг июнь ойида 92 900 тонна углеводород хом ашёларин қайта ишлаш бўйича топшириқ берди.
Республика истеъмолчиларини узликсиз нефть маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида, 132 700 тонна хом ашёни қайта ишлаш режалаштириб олинди. Таъкидлаш керакки, топшириққа нисбатан режанинг 142,8% бажарилиши кутилмоқда.
Ўз навбатида, маҳсулот таннархини пасайтириш, унинг сифатини янада ошириш ҳамда барча талабларга мос бўлиши тўла таъминлашга доир лойиҳалар тақдим этилди.
Бошқарув раиси заводнинг ишлаб чиқариш объектларида бўлиб, у ерда таъмир ишлари бажарилганидан сўнг, технологик жиҳозлар ҳолати ўрганилди. Ҳажми 5000 м3, GTL синтетик керосинини қабул қилиш, сақлаш ва аралаштириш учун мўлжалланган 2 та сиғим қурилишининг якуний босқичи билан танишиб чиқилди.
Ташриф якунлари бўйича Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи раҳбариятига маҳсулот етишмовчилигига мутлоқо йўл қўймаслик учун барча чораларни амалга ошириш, завод саноат қувватларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш борасида вазифалар белгилаб берилди.
Бундан ташқари, нефть маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми ва турини кўпайтириш, ишлаб чиқариш сифати устидан доимий назоратни олиб бориш, зарур захираларни шакллантириш бўйича алоҳида топшириқлар берилди.
Шунингдек, 2022 йил давомида ишлаб чиқариш ҳамда иқтисодий кўрсаткичларни бажарилиши, инновацион ривожланиш, маҳаллийлаштирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш, кооперация алоқаларини кенгайтириш, янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқарилиши, капитал қурилиш дастурлари ва келгусидаги режалар ҳам муҳокама қилинди.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилнинг 5 ойи давомида умумий 384 356 тонна мотор бензинлари (AИ 91, 92, 95, QuWatt 95, 98 ва 80) шу жумладан:

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления посетил Бухарский НПЗ с целью изучения производственного состояния предприятия (Фото)
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, проведенном 24 мая 2022 года Председателю Правления АО «Узбекнефтегаз» даны поручения по расширению добычи нефти и газа, производства продукции.
В целях обеспечения бесперебойного снабжения населения и предприятий топливно-энергетическими ресурсами Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев посетил Бухарский нефтеперерабатывающий завод, где совместно с руководством завода и ответственными специалистами изучили состояние работ, проводимых на предприятии.
Во время рабочего визита Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» на ООО «Бухарский НПЗ» состоялась встреча со специалистами предприятия, где были обсуждены важные вопросы, связанные с текущей деятельностью предприятия, достижением эффективности и увеличение объемов производства.
В свою очередь, в целях полного использования производственных мощностей завода в июне месяце 2022 года на основе импорта планируется закупить: 20,0 тыс. тонн нефти, 20,0 тыс. тонн газоконденсатного сырья и 5,0 тыс. тонн нафты (прямогонный бензин) полуфабриката. Приняты меры по обеспечению полного удовлетворения требований потребителей по стабильной поставке топлива.
Также была проанализирована проделанная работа по закупке сырья и плановые задачи. Сообщалось, что иностранным поставщикам были выплачены деньги в иностранной валюте, и в настоящее время они отгружают продукцию.
Для обеспечения бесперебойных поставок нефтепродуктов потребителям страны Председателем Правления дано задание в июне месяце 2022 года переработать 92,9 тыс. тонн углеводородного сырья.
В целях бесперебойного обеспечения потребителей республики нефтепродуктами планируется переработать 132,7 тыс. тонн сырья. Следует отметить, что выполнение плана ожидается на 142,8%.
В свою очередь, Председателю Правления АО «Узбекнефтегаз» представлены проекты по снижению себестоимости продукции и увеличению объемов производства.
Председатель Правления посетил производственные объекты завода, где ознакомился с состоянием технологического оборудования после проведенного ремонта (https://t.me/bnpz_uz/20556), на месте изучил завершающие этапы строительства 2-х резервуаров объёмом 5000 м3, предназначенных для приёма, хранения и смешения синтетического керосина GTL.
По итогу визита руководству Бухарского нефтеперерабатывающего завода поручено принять все необходимые меры по недопущению дефицита продукции, обеспечить бесперебойную работу производственных мощностей завода.
Кроме того, были даны особые указания по увеличению объемов и видов производства нефтепродуктов, постоянно контролировать качество продукции, и создать необходимые резервы.
Также обсудили выполнение производственно-экономических показателей предприятия на 2022 год, инновационное развитие, выпуск локализованной и освоение новых видов продукции, расширение кооперационных связей, программы капитального строительства и планы на будущее.
Для информации, производственные показатели по переработке и реализации за 5 месяцев 2022 год составили: