«Ўзбекнефтгаз»: Хорватия футболи тажрибасини «Бунёдкор» клубида қўллаш бўйича ижобий ишлар бошланди
«Бунёдкор» клуби сўнгги пайтда Хорватия футболи билан яқиндан ҳамкорлик қилишни бошлаган. Қисқа вақт ичида томонлар бир нечта амалий тадбирларни рўёбга чиқаришга улгуришганлиги ҳам кўпчиликка маълум. Олдинда режалаштирилган яна қатор янги лойиҳалар мавжуд.
Шундай ўзаро истиқболли дастурлар доирасида юртимизга Хорватия делегацияси ташриф буюрди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси, «Бунёдкор» футбол клуби президенти Меҳриддин Абдуллаев Хорватия Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси Рефик Шабанович, ўтмишда таниқли футболчилар бўлган, ҳозирда эса футбол мутасаддилари ҳамда мамлакат савдо-саноат палатаси вакиллари саналмиш Ивица Пирич ва Владимир Рибич, халқаро юрист Марко Бекавац-Басич, мутахассис Анте Габрилолардан иборат меҳмонлар делегациясини қабул қилди.
Учрашув кун тартибидан юртимизда футболни янада ривожлантириш, жумладан, «Бунёдкор» футбол клуби, унинг тасарруфидаги академия фаолиятини янги босқичга олиб чиқиш мавзусидаги ҳамда ўзаро ҳамкорлик алоқаларни ўрнатиш ва малакали тренерларни жалб қилиш, хорватиялик сармоядорларнинг республикамиз ёқилғи-энергетика соҳасига сармояларини жалб қилиш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги музокаралар ҳам ўрин олди.
«Жаноб Меҳриддин Абдуллаев, авваламбор, бизни олий даражада кутиб олганингиз учун Сизга ўзимизнинг чексиз миннатдорчилигимизни билдирамиз. Яқинда «Бунёдкор»нинг учта ёш жамоаси Сплит шаҳрида ташкиллаштирилган халқаро Далматинко кубогида муносиб ва муваффақиятли қатнашиб қайтишди. Уч ярим мингдан ортиқ иштирокчилар тўп сурган беллашувларда ёш футболчиларингиз жуда ҳам мазмунли ўйинлар кўрсатишиб, кўплаб маҳаллий мутахассисларда ижобий таассуротлар қолдиришди. Бу юртингизда иқтидорли спортчилар етарлича эканлигини, Ўзбекистон ҳукумати болалар-ўсмирлар футболига алоҳида катта эътибор қаратаётганини яққол намоён этди», – деди элчи Рефик Шабанович.
Шундан сўнг, «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси, «Бунёдкор» ФК президенти сўз олиб, эртанги кунимиз вакилларига яқиндан ғамхўрлик кўрсатиш сиёсати «Бунёдкор» футбол клубида ҳам энг юқори даражада бўлиши учун биз ҳар доим изланишдамиз. Ўзбекистонда истеъдодли футболчилар жуда кўп. Уларнинг келажаги порлоқ бўлиши учун, уларнинг маҳоратлари келгусида халқаро талабларга албатта мос бўлиши учун, вақти келиб, улар улғайиб, Европа клубларида тўп суришлари ҳамда Ўзбекистон миллий терма жамоаси шарафини муносиб ҳимоя қилишлари учун биз сизлар билан, яъни Хорватия футболи билан ҳамкорлик қилишни мақсадга мувофиқ деб билдик», - деди.
Шу билан бирга, хорватиялик меҳмонларга «Ўзбекнефтгаз» АЖ умумий фаолияти тўғрисида батафсил маълумот берилди. Икки томонлама ҳамкорлик доирасида кечган қизғин музокаралар натижасига кўра, тарафлар бир қанча йўналишларда келишувга эришишди.
Болалар-ўсмирлар футболи соҳасида тажриба алмашиш, ўзбекистонлик ёш мураббийларнинг Хорватияга амалиёт ўташга юборилиши, европалик малакали мутахассисларнинг юртимизга келиб, семинар ва тренинглар ташкил этишлари, ўз иш услуби ва усуллари билан ўртоқлашишлари, бизда ва уларда уюштириладиган мусобақаларда ўзбекистонлик ва хорватиялик жамоаларнинг қатнашишлари шулар жумласидандир.
Бундан ташқари, юқорида таъкидлаб ўтилгандек ёқилғи-энергетика соҳасида, шу жумладан углеводородларни қазиб чиқариш ва уларни қайта ишлаш масаласида ҳам «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва Хорватия нефть ва газ компаниялари ҳамкорлик олиб боришиимкониятлари ва истиқболлари тўғрисида ҳам тўхталиб ўтилди.
Мазкур ҳамкорликнинг навбатдаги амалий давоми сифатида «Бунёдкор» U-21 ёшлар жамоаси 18-30 июль кунлари ёзги ўқув-машғулот йиғинини ўтказиш учун Загреб шаҳрига жўнаб кетишга тайёргарлик кўраётганини келтириш мумкин. Йиғин доирасида «қалдирғочлар» маҳаллий клублар билан 4-5та ўртоқлик ўйинларида ҳам майдонга тушишади.

«Узбекнефтегаз»: Начата позитивная работа по применению опыта хорватского футбола в клубе «Бунёдкор»
Клуб «Бунёдкор» в последнее время стал тесно сотрудничать с хорватским футболом. Также широко известно, что сторонам удалось в короткие сроки реализовать ряд практических мероприятий. Впереди запланирован ряд новых проектов.
В рамках таких взаимоперспективных программ нашу страну посетила хорватская делегация. Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз», президент футбольного клуба «Бунёдкор» Мехриддин Абдуллаев, посол Республики Хорватия в Узбекистане Рефик Шабанович, Ивица Пирич и Владимир Рибич, которые в прошлом были известными футболистами, а ныне являются представителями представителей Торгово-промышленной палаты страны, юрист-международник Марко Бекавац-Башич принял делегацию гостей в составе эксперта Анте Габрилоса.
В повестку встречи включены вопросы дальнейшего развития футбола в нашей стране, в том числе переговоры на тему вывода деятельности футбольного клуба «Бунёдкор» и находящейся под его управлением академии на новый уровень, а также налаживание взаимного сотрудничества, привлечение инвестиции хорватских инвесторов в топливно-энергетический комплекс нашей республики и реализацию совместных проектов.
«Господин Мехриддин Абдуллаев, прежде всего, выражаем вам огромную благодарность за то, что приняли нас на самом высоком уровне. Недавно три молодые команды «Бунёдкора» вернулись с достойного и успешного участия в международном Кубке Далматинко, организованном в Сплите. В соревнованиях, в которых приняли участие более трех с половиной тысяч участников, ваши юные игроки провели очень содержательные партии и произвели положительное впечатление на многих местных специалистов. Это наглядно продемонстрировало, что в вашей стране достаточно талантливых спортсменов, и что правительство Узбекистана уделяет особое внимание детско-юношескому футболу», - сказал посол Рефик Шабанович.
После этого выступили Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» и Президент ФК «Бунёдкор», и мы всегда ищем политику внимательной заботы о том, чтобы представители завтрашнего дня были на самом высоком уровне в футбольном клубе «Бунёдкор». В Узбекистане много талантливых игроков. Для того, чтобы их будущее было светлым, чтобы их мастерство в будущем однозначно соответствовало международным требованиям, чтобы они росли и играли в европейских клубах и достойно защищали честь сборной Узбекистана, мы посчитали целесообразным сотрудничество с вами, то есть с хорватским футболом», — сказал он.
При этом хорватским гостям была представлена   подробная информация об общей деятельности АО «Узбекнефтегаз». В результате интенсивных переговоров в рамках двустороннего сотрудничества стороны достигли договоренности по нескольким направлениям.
Это обмен опытом в сфере детско-юношеского футбола, направление молодых узбекских тренеров в Хорватию на стажировку, визит в нашу страну квалифицированных европейских специалистов и организация семинаров и тренингов, обмен своими приемами и методами работы, участие узбекских и хорватских команд в организуемых то здесь, то там соревнованиях.
Кроме того, как было сказано выше, в сфере топливно-энергетического комплекса, в том числе по добыче и переработке углеводородов, АО «Узбекнефтегаз» также были обсуждены возможности и перспективы сотрудничества между хорватскими нефтегазовыми компаниями.
В качестве очередного практического продолжения этого сотрудничества молодежная команда «Бунёдкор» U-21 летние готовятся к выезду на летние сборы 18-30 июля. В рамках сборов «Ласточки» проведут 4-5 товарищеских матчей с местными клубами.