Ўзмиллийбанк ва Natixis 200 млн евролик кредит линияси келишувини имзолади
Франция Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқидаги асосий савдо-иқтисодий ҳамкорларидан бири ҳамда дипломатик муносабатлар ўрнатган биринчи давлат ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг 2025 йил 11-13 март кунлари Францияга бўлиб ўтаётган расмий ташрифи икки томонлама ҳамкорликнинг изчил ривожланиб бораётганининг яна бир тасдиғидир.
Ташриф доирасида 11 март куни Париж шаҳрида икки мамлакат ишбилармон доиралари ва давлат идоралари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Франция бизнес-форуми бўлиб ўтди. Тадбир давомида томонлар истиқболли ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилдилар ва янги ўсиш нуқталарини аниқладилар.
“Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолият миллий банки” АЖ (Ўзмиллийбанк) ва Natixis банки ўртасида 200 млн. евро миқдорида кредит линиясини жалб қилиш бўйича келишув имзолангани бизнес-форумнинг муҳим воқеаси бўлди.
Шунингдек, таъкидлаш жоизки, 2025 йил учун мўлжалланган давлат инвестиция дастурига мувофиқ, Ўзмиллийбанкка халқаро молия институтларидан жами 1,2 млрд. долларлик кредит линияларини жалб қилиш вазифаси қўйилган.
Жалб қилинган маблағлар мамлакатдаги инвестиция ва инфратузилма лойиҳаларини молиялаштириш, жумладан, туризм салоҳиятини ривожлантириш, транспорт, уй-жой қурилиши, хизматлар соҳаси, муқобил энергия, замонавий клиникаларни қуриш, аэропортларни модернизация қилиш, шунингдек, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлашга йўналтирилади. Буларнинг барчаси, ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2024 йил 16 декабрдаги маҳаллаларда аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадларини ошириш борасидаги топшириқлари ижросини таъминлайди.
Мазкур кредит линияси Европа экспорт-кредит агентликларининг суғурта кафолати остида ва Ўзбекистон Республикаси давлат кафолатисиз тақдим этилади.
Имзоланган келишув Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтириш учун қўшимча туртки бўлади.
Маълумот учун: Natixis 2006 йилда ташкил этилган бўлиб, ҳозирда Франциянинг етакчи корпоратив ва инвестиция банки ҳисобланади. Шу билан бирга, Франциядаги иккинчи йирик банк гуруҳи бўлган BPCE гуруҳининг шўъба корхонаси таркибига киради. Унинг глобал филиаллар тармоғи 30 та мамлакатда мавжуд.

Узнацбанк и Natixis подписали соглашение о кредитной линии на сумму € 200 млн.
Франция является одним из ключевых торгово-экономических партнёров Узбекистана в Европейском Союзе и одной из первых стран, установивших с ним дипломатические отношения. Очередным подтверждением поступательной динамики двустороннего сотрудничества стал официальный визит Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Францию, проходящий 11–13 марта 2025 года.
В рамках визита, 11 марта в Париже прошёл Узбекско-Французский бизнес-форум с участием представителей деловых кругов и государственных органов двух стран. В ходе мероприятия стороны обсудили перспективные направления сотрудничества и определили новые точки роста.
Знаковым событием бизнес-форума стало подписание соглашения между АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» (Узнацбанк) и банком «Natixis» о привлечении кредитной линии на сумму €200 млн.
Следует отметить, что в соответствии с государственной инвестиционной программой на 2025 год, перед Узнацбанком поставлена задача привлечь кредитные линии международных финансовых институтов на общую сумму $1,2 млрд.
Привлечённые средства будут направлены на финансирование приоритетных инвестиционных и инфраструктурных проектов, включая развитие туризма, транспорта, жилищного строительства, сферы услуг, альтернативной энергетики, строительство современных клиник, модернизация аэропортов, а также поддержку малого и среднего бизнеса. Всё это, в свою очередь, позволит выполнить поручения Президента Республики Узбекистан от 16 декабря 2024 года по обеспечению занятости и повышению доходов населения в махаллях.
Кредитная линия предоставлена под страховое покрытие европейских экспортно-кредитных агентств и без государственной гарантии Республики Узбекистан.
Подписанное соглашение станет дополнительным импульсом для дальнейшего расширения торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Францией.
Справочно: Natixis – ведущий французский корпоративный и инвестиционный банк, основанный в 2006 году. Является дочерней структурой группы BPCE – второй крупнейшей банковской группы Франции. Обладает глобальной сетью филиалов в 30 странах мира.
Основные показатели: активы – €472,5 млрд., капитал – €19,6 млрд., оборот – €4,1 млрд., чистая прибыль – €800млн.