Ўзсаноатқурилишбанк ОПЕК Халқаро ривожланиш фонди билан 20 млн. АҚШ долларига тенг кредит битими имзолади
Ўзсаноатқурилишбанк ОПЕК Халқаро ривожланиш фонди (OFID) билан 20 млн. АҚШ долларига тенг кредит битимини имзолади. Ҳужжат Ўзбекистондаги маҳаллий корхоналарнинг савдо бўйича молиялаштиришга бўлган эҳтиёжини қоплашга йўналтирилади.
Кредит Ўзсаноатқурилишбанкнинг кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларига молиявий хизматлар кўрсатиш имкониятларини кенгайтиради. Бу эса иқтисодий ўсиш ва янги иш ўринларини яратишнинг муҳим омили ҳисобланади.
OFID'дан ўзлаштирилган маблағлар Банк томонидан қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, қурилиш ва тўқимачилик саноати каби иқтисодиётнинг турли соҳаларидаги субқарздорларга савдони молиялаштириш бўйича тақдим этилади.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар мамлакат иқтисодиётини юксалтириб, хусусий секторга инвестициялар жалб қилишни рағбатлантирмоқда. Халқаро ривожланиш фонди ҳам Ўзсаноатқурилишбанкнинг 23 мингдан зиёд мижозлари базасидан фойдаланиб, молия муассасасининг кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка ажратилаётган кредитлар портфелини кенгайтиришга кўмаклашишни мақсад қилди.
– OFID Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ривожланишни анчадан бери қўллаб-қувватламоқда, – деди OFID Бош директори Абдулхамид Алхалифа. –Аммо мазкур ҳужжат банк билан савдони молиялаштиришга оид илк битимимиз бўлиб, у хусусий секторни ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшишга яхши мисол бўла олади. Биз ҳар қандай иқтисодиётнинг ҳаётий муҳим жабҳаси – кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлашдан мамнунмиз. Ўзбекистонга БМТнинг барқарор ривожланиш соҳасидаги инклюзив ва барқарор иқтисодий ўсиш ҳамда бандликни таъминлашга кўмаклашишга қаратилган мақсадига кўмаклашишга тайёрмиз.
Таъкидлаш жоиз, OFID ва Ўзбекистон йигирма йилдан зиёдроқ вақт мобайнида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш масалалари бўйича ҳамкорлик қилиб келади.

Узпромстройбанк подписал кредитное соглашение на сумму 20 миллионов долларов с Международным фондом развития ОПЕК
Узпромстройбанк подписал кредитное соглашение с Фондом международного развития ОПЕК (OFID) на сумму 20 млн. долл. США, нацеленное на удовлетворение спроса местных предприятий Узбекистана к торговому финансированию, сообщает информационная служба Банка.
Кредит расширит возможности Узпромстройбанка в предоставлении финансовых услуг представителям малого и среднего предпринимательства, что является важным фактором экономического роста и создания новых рабочих мест. Банк предоставит торговое финансирование субзаемщикам в различных секторах экономики, таких как сельское хозяйство, здравоохранение, строительство и текстильная промышленность.
Реформы, инициированные правительством Узбекистана, открывают экономику страны и стимулируют инвестиции частного сектора. OFID оказывает поддержку Узпромстройбанку в расширении портфеля МСБ, используя существующую клиентскую базу насчитывающую более 23 000 клиентов. Данное партнерство улучшит доступ местных компаний к торговому финансированию.
– OFID уже давно поддерживает социально-экономическое развитие в Узбекистане, но это наша первая сделка по финансированию торговли с данным финансовым учреждением, – сказал Генеральный директор OFID д-р Абдулхамид Алхалифа. – Данная сделка является хорошим примером того, как частный сектор может внести вклад в развитие, и мы рады поддержать МСБ – жизненно важный сектор в любой экономике. Мы готовы помочь Узбекистану добиться прогресса в достижении Цели ООН №8 в области устойчивого развития, предусматривающее содействие инклюзивному и устойчивому экономическому росту и обеспечению занятости.
OFID и Узбекистан сотрудничают по вопросам социально-экономического развития на протяжении более двух десятилетий.