Президент Марказий Осиё раҳбарлари учрашувида муҳим ташаббуслар билан чиқди
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг VII Маслаҳат учрашувида Ўзбекистон Республикаси Президенти қатор асосий фикр ва ташаббуслар билан чиқди.
Бугунги саммит тарихий бўлди: Маслаҳат учрашувлари форматига Озарбайжон Республикасининг тўлақонли иштирокчи сифатида қўшилишини давлат раҳбарлари бир овоздан қўллаб-қувватладилар. Президент Шавкат Мирзиёев ушбу қадам ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб беришини, Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ ўртасида ҳамкорликнинг ягона маконини шакллантиришини таъкидлади.
Президентимиз ўз нутқида минтақани янада ривожлантиришнинг асосий йўналишларига тўхталиб ўтди:
1. Минтақавий интеграциянинг янги босқичи.
Қисқа вақт ичида Марказий Осиё мулоқотнинг маслаҳат шаклидан чинакам ҳамкорлик босқичига ўтди: ҳудудий масалалар тартибга солинди, чегаралар очилди, энергетика, транспорт ва савдо соҳаларида ҳамкорлик ўрнатилди. Ўзаро савдо 10,7 миллиард долларга етиб, инвестициялар 17 фоизга ўсди.
2. Институционал архитектурани мустаҳкамлаш.
Учрашувлар форматини “Марказий Осиё ҳамжамияти” стратегик платформасига айлантириш, Котибиятни таъсис этиш, Оқсоқоллар кенгашини тузиш, миллий мувофиқлаштирувчилар мақомини кўтариш таклиф этилди.
3. Иқтисодиёт ва инвестициялар.
Минтақа давлатлари ўзаро савдо ҳажмини 1,5–2 баравар ошириш имкониятига эга. Президент қуйидагиларни таклиф қилди:
– 2035 йилгача бўлган Савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг минтақавий дастурини қабул қилиш;
– Ягона инвестиция макони тўғрисидаги Декларацияни ишлаб чиқиш;
– электрон тижоратни биргаликда ривожлантиришни илгари суриш.
4. Инфратузилма ва транспорт.
Ўзбекистон "Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон" темир йўли, Трансафғон йўлаги ва Транскаспий йўналишларини кенгайтириш каби йирик лойиҳаларни амалга оширишда минтақа давлатларини биргаликда ҳаракат қилишга чақирди. Инфратузилмани ривожлантириш бўйича Кенгашни тузиш таклиф қилинди.
5. Хавфсизлик ва Афғонистон.
Минтақавий хавфсизлик ва барқарорлик консепцияси ва Таҳдидлар ва хавфлар каталоги тасдиқлаш учун тақдим этилди. Президент Афғонистонни минтақавий энергетика ва транспорт лойиҳаларига интеграцияси муҳимлигини таъкидлади ҳамда “Фарғона тинчлик форуми”ни мунтазам ўтказиладиган халқаро анжуманга айлантиришни таклиф қилди.
6. Иқлим ва сув.
Ўзбекистон 2026-2036 йилларни “Марказий Осиёда сувдан оқилона фойдаланиш бўйича амалий ҳаракатлар ўн йиллиги” деб эълон қилишни деб эълон қилишни, шунингдек, Сув хўжалиги соҳасида компетенсиялар минтақавий марказини ташкил этишни таклиф қилди.
7. Гуманитар соҳа.
Илмий ва маданий ҳамкорликни ривожлантириш қўллаб-қувватланди. Президент ҳар йили маънавий мерос ва маърифатпарварлик ғояларига бағишланган Халқаро конгрессни ўтказишни, Минтақавий илмий тадқиқотлар жамғармасини тузиш ҳамда минтақамиз олим ва мутафаккирларининг глобал ривожланишга қўшган ҳиссасига бағишланган БМТнинг махсус резолюциясини илгари суришни таклиф қилди.
Президентимиз нутқини асосий фикр билан якунлади: "Бизнинг кучимиз – бирликда, муваффақият сари йўлимиз – дўстлик ва ҳамкорликда".
Ўзбекистон Туркманистонни янги – “Марказий Осиё ва Озарбайжон” форматида ўтадиган давлатлар раҳбарларининг Маслаҳат учрашувида раисликни қабул қилиб олгани билан табриклади ва бўлажак мезбонлик қилиш давридаги саъй-ҳаракатларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлигини тасдиқлади.

Шавкат Мирзиёев выступил с важными инициативами на встрече лидеров Центральной Азии
Сегодня, 16 ноября, в Ташкенте состоялся VII Консультативной встрече глав государств Центральной Азии. Пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов представил главные тезисы из выступления президента Шавката Мирзиёева.
На сегодняшнем историческом саммите главы государств единогласно поддержали присоединение Азербайджанской Республики к формату Консультативных встреч в качестве полноправного участника. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что этот шаг открывает новый этап сотрудничества, формируя единое пространство взаимодействия Центральной Азии и Южного Кавказа.
В своём выступлении Президент выделил ключевые направления дальнейшего развития региона:
1. Новый этап региональной интеграции.
За короткое время Центральная Азия прошла путь от диалога к реальному партнёрству: урегулированы территориальные вопросы, открыты границы, налажено сотрудничество в энергетике, транспорте и торговле. Объём взаимной торговли достиг 10,7 млрд долларов, а инвестиции выросли на 17 процентов.
2. Усиление институциональной архитектуры.
Предложено трансформировать формат встреч в стратегическую платформу «Сообщество Центральной Азии», создать Секретариат и Совет старейшин, повысить статус национальных координаторов.
3. Экономика и инвестиции.
Страны региона способны увеличить взаимную торговлю в 1,5–2 раза. Президент предложил:
– принять Региональную программу торгово-экономического взаимодействия до 2035 года;
– разработать Декларацию об общем инвестиционном пространстве;
– продвигать совместное развитие электронной коммерции.
4. Инфраструктура и транспорт.
Узбекистан призвал консолидировать усилия по реализации крупных проектов - железной дороги Китай–Кыргызстан–Узбекистан, Трансафганского коридора, а также расширению транскаспийских маршрутов. Предложено создать Совет по инфраструктурному развитию.
5. Безопасность и Афганистан.
На утверждение вынесены Концепция региональной безопасности и Каталог рисков. Президент подчеркнул важность вовлечения Афганистана в региональные энергетические и транспортные проекты и предложил сделать «Ферганский форум мира» ежегодным международным форматом.
6. Климат и вода.
Узбекистан предложил объявить 2026–2036 годы Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии, а также создать Региональный центр компетенций в области водного хозяйства.
7. Гуманитарная сфера.
Поддержано развитие научного и культурного обмена. Президент предложил ежегодно проводить Международный конгресс по духовному наследию, создать Фонд научных исследований, а также продвигать резолюцию ГА ООН о вкладе мыслителей региона.
Президент завершил речь акцентом на главном:
«Наша сила - в единстве. Наш путь к успеху -  в дружбе и сотрудничестве».
Узбекистан поздравил Туркменистан с принятием председательства в новом формате «Центральная Азия и Азербайджан» и подтвердил готовность оказывать всестороннюю поддержку.