Шавкат Мирзиёев Хавфсизлик кенгаши аппарати ҳамда ДХХ раҳбарлари иштирокида йиғилиш ўтказди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 13 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Давлат чегарасини қўриқлаш ва муҳофаза қилиш тизимини такомиллаштириш масалаларига бағишланган ишчи йиғилиш бўлиб ўтди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Тадбирда Президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши аппарати ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати раҳбарлари иштирок этди.
Чегара қўшинлари фаолиятининг амалий натижалари ҳамда мамлакатимиз Қуролли Кучлари Олий Бош Қўмондони томонидан ўтган йил 27 август кунги йиғилишда белгиланган вазифалар ижросининг бориши кўриб чиқилди.
Бугунги кунда халқаро ва минтақавий хавфсизликка таҳдид солаётган хавф-хатарларни ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Давлат чегараси хавфсизлигини таъминлаш самарадорлигини янада оширишнинг устувор йўналишлари белгиланди.
Замонавий автоматлаштирилган чегара назорати тизимлари ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, шунингдек, Чегара қўшинлари бўлинмаларининг куч ишлатар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тузилмалар ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан ўзаро уйғун ҳамкорлигини йўлга қўйиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчиларини профессионал тайёрлаш сифатини ошириш, уларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ижтимоий муҳофаза қилиш масалалари ҳар томонлама кўриб чиқилди.
Сарҳадларимиз хавфсизлиги ва дахлсизлигини ишончли ва кафолатли таъминлаш – халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаёти, мамлакатимиз тараққиёти кафолати экани алоҳида таъкидланди.
Марказий Осиё давлатларининг чегара идоралари билан алоқаларни изчил ривожлантириб бориш, турли халқаро ташкилотлар билан қўшма тадбирларни кўпайтириш ҳамда хорижий шериклар билан чегараолди ҳамкорликни фаоллаштириш юзасидан эришилган келишувларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев минтақада савдо, туризм алоқалари ва маданий алмашинувларни мустаҳкамлаш, одамларнинг борди-келдисини кўпайтириш мақсадида фуқаролар ва хорижлик меҳмонлар учун Давлат чегарасини кесиб ўтишда қулай шароитлар яратиш муҳимлигига эътибор қаратди.
Амалга оширилаётган ишлар танқидий таҳлил қилиниб, мутасадди тузилмалар раҳбарларига Ўзбекистон Республикаси Давлат чегарасини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимининг самарадорлигини ошириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Шавкат Мирзиёев провел совещание с руководителями аппарата Совета безопасности и СГБ
13 февраля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось рабочее совещание, посвященное вопросам совершенствования системы охраны и защиты Государственной границы Республики Узбекистан.
В совещании приняли участие руководители аппарата Совета безопасности при Президенте страны и Службы государственной безопасности.
Были рассмотрены практические результаты деятельности Пограничных войск и ход исполнения задач, поставленных Верховным Главнокомандующим Вооруженных Сил в рамках состоявшегося 27 августа прошлого года совещания.
В контексте современных вызовов и угроз международной и региональной безопасности определены приоритетные направления по дальнейшему повышению эффективности обеспечения безопасности Государственной границы Республики Узбекистан.
Особое внимание уделено вопросам внедрения современных автоматизированных систем пограничного контроля и информационно-коммуникационных технологий, а также организации слаженного взаимодействия подразделений Пограничных войск с силовыми, правоохранительными структурами и органами государственной власти на местах.
Всесторонне рассмотрены вопросы повышения качества профессиональной подготовки военнослужащих Пограничных войск, их военно-патриотического воспитания и социальной защиты.
Даны указания по обеспечению поступательной динамики взаимодействия по линии пограничных ведомств государств Центральной Азии, наращиванию совместных мероприятий с различными международными организациями, а также обеспечению своевременной и качественной реализации достигнутых с зарубежными партнерами договоренностей по активизации приграничного сотрудничества.
Президентом Шавкатом Мирзиёевым обращено внимание на важность создания благоприятных условий для граждан и иностранных гостей при пересечении Государственной границы, что призвано способствовать росту взаимных поездок, развитию торговых, туристических и культурных обменов в регионе.
По итогам критического анализа проводимой работы даны конкретные поручения руководителям ответственных структур по дальнейшему повышению эффективности системы охраны и защиты Государственной границы Республики Узбекистан.