Қайд этилишича, «Эл-юрт умиди» стипендияси ғолиблари очиқ танлов асосида тест синовлари ва суҳбат ўтказиш орқали аниқланади ҳамда тест синовларида номзодларнинг интеллектуал, таҳлил қилиш ва креативлик қобилиятлари, психологик барқарорлиги баҳоланади.
Бакалавриат бўйича  ҳамда магистратура ва докторантура бўйича халқаро рейтинг ташкилотларининг глобал рейтинги натижаларига кўра:
• биринчи 100 таликка киритилган хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари таълим дастурлари бўйича ўқиш харажатлари (tuition fee) тўлиқ қопланадиган грант асосида қабул қилинган номзодларга «Эл-юрт умиди» жамғармаси стипендиялари танловларсиз ажратилади;
• биринчи 300 таликка киритилган хорижий олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларига қабул қилинган номзодларга халқаро транспорт ва тураржой харажатлари учун «Эл-юрт умиди» жамғармаси стипендиялари танловларсиз ажратилади;
• биринчи 20 таликка киритилган хорижий олий таълим муассасаларининг бакалавриат таълим дастурлари бўйича  ўқиш харажатлари (tuition fee) камида 50 фоиз қопланадиган грант асосида қабул қилинган Президент, ижод ва ихтисослаштирилган мактаблари битирувчиларига «Эл-юрт умиди» жамғармаси стипендиялари танловларсиз ажратилади.

В Узбекистане учреждается стипендия президента «Эл-юрт умиди» для отбора наиболее достойных кандидатов на обучение по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры. Соответствующий указ подписал глава государства.
Победители стипендии будут определяться на основе открытого конкурса с проведением тестов и собеседований. Во время тестирования будут оценивать интеллектуальные способности кандидатов, их аналитическое и креативное мышление, а также психологическую устойчивость.
В зависимости от позиций зарубежных вузов и научных учреждений в глобальных рейтингах:
- кандидатам, поступившим на основе грантов с полным покрытием стоимости обучения (tuition fee) в вузы, входящие в топ-100 мировых рейтингов, стипендии Фонда «Эл-Юрт Умиди» предоставляются без конкурса;
- кандидатам, поступившим в вузы из топ-300 рейтинга, фонд «Эл-Юрт Умиди» без конкурса покрывает расходы на международный транспорт и проживание;
- выпускникам президентских, творческих и специализированных школ, принятым на программы бакалавриата вуза из топ-20, где как минимум 50% стоимости обучения покрывается грантом, стипендии Фонда «Эл-Юрт Умиди» также предоставляются без конкурса.