Қашқадарё вилояти Қарши шаҳрида ўтказилаётган ҳудудий саноат ярмаркасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ га қарашли корхоналар алоҳида стенд билан иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг тегишли топшириқларига мувофиқ Қашқадарё вилояти Қарши шаҳрида бўлиб ўтаётган «Нефть ва газ саноати, электр энергетикаси, кимё саноати, чарм-пойабзал саноати» мавзусидаги ҳудудий саноат ярмаркасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ ва унинг тизим корхоналари иштирок этмоқда.
Қашқадарё вилояти ҳокими Муроджон Азимов «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев ҳамроҳлигида нефть-газ корхоналарининг алоҳида кўргазма стенди ҳамда янги турдаги синтетик ёқилғилари, юқори сифатли полимер маҳсулотлари, томчилатиб суғориш тизими эҳтиёт қисмлари, композит панеллари, халқ истеъмоли моллари, кенг спектрдаги ёқилғи маҳсулотлари ҳамда импортдан харид қилинадиган ТМБ намуналари билан танишиб чиқдилар.
Ярмаркада республиканинг барча вилоятларидан маҳаллий ишлаб чиқарувчи ва хизмат кўрсатувчи корхоналар иштирок этган бўлиб, шундан 100 га яқин корхоналар бевосита ўзлари томонидан ишлаб чиқарилаётган саноат маҳсулотлари намуналари билан қатнашдилар.
Мазкур саноат ярмаркасида «Ўзбекнефтгаз» АЖ таркибидаги «Uzbekistan GTL» МЧЖ янги турдаги синтетик ёқилғилари, «Uz-Kor Gas Chemical» МЧЖ ҚК ва «Шўртан газ кимё мажмуаси» МЧЖ корхоналари ўзларининг юқори сифатли полимер маҳсулотлари, шунингдек уларни қайта ишлаш натижасида чиқарилган полимер қувурлари, томчилатиб суғориш тизими эҳтиёт қисмлари, композит панеллари, халқ истеъмоли моллари, «Бухоро нефтни қайта ишлаш заводи» МЧЖ кенг спектрдаги ёқилғи маҳсулотлари ҳамда «Муборак газни қайта ишлаш заводи», «Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси», «Шўртан нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси», «Газли газни қайта ишлаш заводи», «Устюрт газ қазиб чиқариш бошқармаси»лар импортдан харид қилинадиган ТМБ намуналари билан қатнашмоқда.
Шунингдек, «Махсусэнергогаз» АЖ, «Ўзнефтгаз бурғулаш ишлари» МЧЖ, «Ўзнефтгаз қудуқ таъмирлаш» АЖлар ҳамда «Ўзбекнефтгаз» АЖ таркибига кирувчи «Гиссарнефтгаз» ва «Азия транс газ» қўшма корхоналари ўзларининг алоҳида кўргазма стенди билан иштирок этмоқда.
Тадбирда нефтгаз саноати тармоқ корхоналари эҳтиёжи учун бугунги кунда импортдан харид қилинаётган 500 дан ортиқ турдаги маҳсулотлар, бутловчи қисмлар, материаллар (шарли кранлар, задвижкалар, кимёвий реагентлар, мойлаш материаллари, подщипниклар, бурғулаш қувурлари, нефтгаз ускуналари, ўлчагичлар ва ҳоказо) намуналари намойиш этилмоқда.
Ярмарканинг биринчи кунида маҳаллийлаштириш ва тармоқлараро кооперация йўналишида бир қатор амалий келишувлар ва музокоралар ўтказилди.
Жумладан;
- «Uzpromarm» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖ тармоқ корхоналари эҳтиёжлари учун бошқариш-тўхтатиш клапанларини етказиб бериш жадвалини ишлаб чиқиш ва бу орқали эҳтиёжларни қоплашни ўз вақтида таъминлашга эришиш;
- «Chilon Lubricants» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖ тармоқ корхоналаридаги сиқув компрессор станцияларида (СКС) ишлатиладиган импорт мойларни ишлаб чиқариш базасида ўзлаштиришни таъминлаш ва бу орқали нафақат корхонанинг балки республиканинг импортини қисқартиришга эришишни таъминлаш;
- «Drill Flot Asia» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖ ишлаб чиқариш базаларида ишлатиладиган юқори босимли шлангларни эҳтиёж асосида етказиб бериш ва маҳсулот сифатини кафолатлаш ҳамда дизел двигателларига хизмат кўрсатиш йўналишида.
Бундан ташқари, «Азиатский Машиностроительный Завод» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖ эҳтиёжлари учун талаб этиладиган катта ҳажмдаги импорт ускуналарни ва уларга эҳтиёт қисмларни корхона томонидан ўзлаштиришни таъминлаш мақсадида кўп тармоқли ҳамкорликни ташкил этиш;
- «Geotech Group» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖ нефт-газ қазиб чиқариш бошқармаларидаги қудуқларда инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда нефтгаз маҳсулотларини қазиб чиқариш ҳажмларини кўпайтириш бўйича ҳамкорлик қилиш;
- «Carbon Polimer» МЧЖ – «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг металл қувурларга бўлган эҳтиёжини янги турдаги 168-530 диаметрли полимер қувурлар билан босиш бўйича ҳамкорлик қилиш;
- «Petro Pipe» МЧЖ - «Ўзбекнефтгаз» АЖ эҳтиёжлари учун катта босимда ишловчи қурилмалар ва аппаратлар, тиқинлар ва зичлагичларни маҳаллийлаштириш имкониятларини ўрганиш ҳамда ҳамкорликни ривожлантириш.
Шунингдек, «Ўзбекнефтгаз» АЖ томонидан маҳсулотлар, бутловчи буюм, материаллар ҳамда хизматларни маҳаллий корхоналар томонидан етказиб бериш бўйича кўргазманинг биринчи кунидаёқ ҳамкорлик меморандумлари ва келишувлар имзоланди ҳамда шартномалар имзоланди.

Предприятия АО «Узбекнефтегаз» участвуют с отдельным стендом на региональной промышленной ярмарке, проводимой в городе Карши Кашкадарьинской области
В соответствии с поручениями Администрации Президента Республики Узбекистан и Кабинета министров, в региональной промышленной ярмарке «Нефтегазовая, электроэнергетическая, химическая, текстильная, кожевенно-обувная промышленность», которая проходит в городе Карши Кашкадарьинской области, принимают участие системные предприятия АО «Узбекнефтегаз».
Хоким Кашкадарьинской области Муроджон Азимов с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым ознакомились с отдельным выставочным стендом нефтегазовых предприятий, а также с новыми видами синтетического топлива, высококачественной полимерной продукцией, запасными частями систем капельного орошения, композитными панелями, товарами народного потребления, топливной продукцией широкого спектра и импортными образцами ТМЦ.
В ярмарке приняли участие местные предприятия-производители и обслуживающие предприятия из всех областей республики, из которых около 100 предприятий приняли участие непосредственно с образцами производимой ими промышленной продукции.
На промышленной ярмарке представлены новые виды синтетического топлива ООО «Uzbekistan GTL», высококачественная полимерная продукция предприятий ООО «Uz-Kor Gas Chemical» и ООО «Шуртанский газохимический комплекс», полимерные трубы, детали систем капельного орошения, композитные панели, товары народного потребления, выпускаемые в результате их переработки, топливные продукты широкого спектра ООО «Бухарский нефтеперерабатывающий завод», а «Мубарекский газоперерабатывающий завод», «Мубарекское нефтегазодобывающее управление», «Шуртанское нефтегазодобывающее управление», «Шуртанский газоперерабатывающий завод», «Устюртское газоперерабатывающее управление» участвуют с импортными образцами TMЦ.
Отдельными выставочными стендами участвуют АО «Максусэнергогаз», ООО «Узнефтегаз бургилаш ишлари», АО «Узнефтегаз кудук таъмирлаш», а также совместные предприятия «Гиссарнефтегаз» и «Азия транс газ», входящие в АО «Узбекнефтегаз».
На мероприятии представлены более 500 наименований продукции, комплектующих, материалов (шаровые краны, задвижки, химические реагенты, смазочные материалы, подшипники, буровые трубы, нефтегазовое оборудование, измерители и др.), закупаемых по импорту для нужд предприятий нефтегазовой промышленности.
В первый день ярмарки был проведен ряд практических соглашений и переговоров по локализации и межотраслевой кооперации.
В частности;
- разработка графика поставки управляющих клапанов для нужд предприятий отрасли ООО «Uzpromarm» - АО «Узбекнефтегаз» и достижение своевременного обеспечения покрытия потребностей;
- ООО «Chilon Lubricants» – обеспечить освоение на производственной базе импортных масел, используемых на компрессорных станциях (ДКС) на отраслевых предприятиях АО «Узбекнефтегаз», и тем самым добиться сокращения импорта не только предприятия, но и Республики;
- ООО «Drill Flot Asia» - поставка шлангов высокого давления, используемых на производственных базах АО «Узбекнефтегаз», в соответствии с потребностями и в направлении обеспечения качества продукции и обслуживания дизельных двигателей.
Кроме того, ООО «Азиатский Машиностроительный Завод» – организация многоотраслевого сотрудничества в целях обеспечения освоения предприятием большого объема импортного оборудования и запчастей к нему, необходимых для нужд АО «Узбекнефтегаз»;
- ООО «Geotech Group» - сотрудничество нефтегазодобывающих управлений АО «Узбекнефтегаз» по увеличению объемов производства нефтегазовых продуктов с использованием инновационных технологий;
- Сотрудничество с ООО «Carbon Polimer» - для удовлетворения потребностей АО «Узбекнефтегаз» в металлических трубах полимерными трубами нового типа диаметром 168-530;
- ООО «Petro Pipe» - изучить возможности локализации установок и аппаратов высокого давления, пробок и уплотнителей для нужд АО «Узбекнефтегаз» и развивать сотрудничество.
Также в первый день выставки были подписаны меморандумы и соглашения о сотрудничестве, заключены контракты со стороны АО «Узбекнефтегаз» на поставку продукции, комплектующих, материалов и услуг местными предприятиями.