Қўшни давлатда коронавирусни юқтираётганлар сони аввалгидек кўпаймаётгани аниқланди
5 июлдан жорий этилган карантин чекловларининг шарофати билан Қозоғистонда коронавирус инфекциясига чалиниш ҳолатларининг кунлик ўсиши 4% дан 1,7% га камайди, дея хабар берди бугун, яъни 30 июль куни бўлиб ўтган брифингда мамлакат бош вазири ўринбосари Ерали Тоғжанов.
«Ҳукумат томонидан қўшимча чекловларнинг жорий этилиши эпидемиологик вазиятни сезиларли даражада барқарорлаштирди, шунингдек, соғлиқни сақлаш тизимига тушадиган юкламани камайтирди. Бугун касалланишнинг кунлик ўсиши 4% дан 1,7% га пасайди. Тузалганлар сони 66% га кўпайди. Шифохонадаги жойларнинг бандлиги 90% дан 40% га камайди. Шу муносабат билан еттита ҳудудда қўшимча очилган 15 та вақтинча стационар ёпилди», — деди Тоғжанов.
Унинг маълум қилишича, тез ёрдам чақирувлари сони умуман 40% га, коронавирус билан боғлиқ 50%, пневмония билан боғлиқ 35% га камайган.
Тоғжанов давлат раҳбарининг топшириғига биноан кўрилаётган чора-тадбирларнинг ижобий натижасини кучайтириш мақсадида давлат комиссияси карантин чекловларини яна икки ҳафтага — августнинг ўрталаригача узайтиришга қарор қилганини эслатди.
Қозоғистонда ўтган бир кеча-кундузда 1472 та коронавирус инфекцияси ҳолати аниқланди. Жами касалланганлар сони 87 664 кишига етди. Тузалган беморлар сони 56,6 минг нафардан ошади. Мамлакатда коронавирус туфайли 793 та ўлим ҳолати қайд этилган.

В Казахстане отметили снижение прироста случаев коронавируса
Ежесуточный прирост случаев заражения коронавирусной инфекцией в Казахстане благодаря введенным с 5 июля карантинным ограничениям снизился с 4% до 1,7%, сообщил в четверг на брифинге заместитель премьер-министра страны Ералы Тугжанов.
«Принятие дополнительных ограничительных мер правительством значительно стабилизировало эпидемиологическую ситуацию, а также снизило нагрузку на систему здравоохранения. Ежесуточный прирост заболеваемости сегодня снизился с 4% до 1,7%. Возросло число выздоровевших до 66%, снизилась занятость коек с 90% до 40%, в связи с чем в семи регионах были закрыты 15 дополнительных провизорных стационаров», — сказал Тугжанов.
По его данным, количество общих вызовов скорой помощи снизилось на 40%, в связи с коронавирусом — на 50%, в связи со случаями пневмонии — на 35%.
Тугжанов напомнил, что для закрепления положительного эффекта от принятых мер по поручению главы государства госкомиссия приняла решение продлить карантинные ограничения еще на две недели — до середины августа.
В Казахстане за минувшие сутки выявлены 1472 случая коронавирусной инфекции, общее число заражений достигло 87 664. Число выздоровевших пациентов превышает 56,6 тысячи. В стране зафиксированы 793 случая смерти от коронавируса.