Қозоғистонда SMS орқали пенсияга чиқариш бошланди
«Zakon.kz» ёзишича, Қозоғистонда фуқароларни SMS орқали пенсияга чиқариш бошланди. Ҳозирча лойиҳа «Фуқаролар учун ҳукуматлар» ишчилари ўртасида татбиқ этиляпти — ташкилотда 22 минг киши ишлайди.
Хизмат ҳозирча лойиҳа босқичида бўлиб, «Фуқаролар учун ҳукуматлар» давлат корпорацияси томонидан татбиқ этиляпти.
Илгари бўлғуси пенисонерлар албатта аҳолига хизмат кўрсатиш марказларига боришлари ва қатор ҳужжатбозликларни бошдан ўтказишларига тўғри келарди.
Энди эса, Жамоатчилик билан ишлаш департаменти директори Мурат Жуманбойнинг таъкидлашича, пенсия ёшига 10 кун қолган кишига хизматни проактив йўл билан расмийлаштириш ҳақида SMS-хабар келади. Бунга розилар «ҳа» сўзини қайтариб жўнатиб юборса кифоя.
«Албатта, проактив хизматдан фойдаланиш учун фуқаро ўз меҳнат фаолияти ҳақидаги маълумотларни Меҳнат шартномалари ягона тизимига олдиндан тақдим этган бўлиши шарт», — қўшимча қилади Жуманбой.

В Казахстане стали выходить на пенсию через sms
Государственная корпорация «Правительство для граждан» запустила пилотный проект по оформлению пенсии проактивным способом. Об этом сообщил директор департамента по связям с общественностью Мурат Жуманбай, передает Zakon.kz.
- Соответствующий приказ о запуске совместного пилота был подписан между Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК и Министерством труда и социальной защиты населения РК. На первом этапе проект действует среди работников Правительства для граждан, а это почти 22 тысячи сотрудников по Казахстану, - написал он на своей странице в Facebook.
Он отметил, что раньше будущим пенсионерам необходимо было в обязательном порядке посещать ЦОН для оформления услуг по назначению пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты и пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда.
Сейчас за 10 дней до достижения пенсионного возраста потенциальному пенсионеру приходит sms-сообщение с предложением оформить услугу проактивным способом. При согласии будущему пенсионеру необходимо просто ввести слово "да" и отправить ответное sms.