Қурилишда ишлаётган ўзбекистонлик Россияда бахтсиз ҳодиса сабаб вафот этди
Жорий йил 1 октябр куни Россиянинг Архангелск вилоятида 22 ёшли ўзбекистонлик кўп қаватли турар-жой қурилишида ишлаётган вақтда вафот этди.
Марҳум йигит қурилаётган бинонинг ташқи томони бўйлаб бешинчи қаватдан юқори қаватга қурилиш асбобларини кўтариб чиқаётган вақтда қулаб тушган.
«Дастлабки маълумотларга кўра, ишчи қурилаётган бинонинг ташқи томони бўйлаб қурилиш асбобларини бешинчи қаватдан олтинчи қаватга кўтараётган бўлган. У мувозанатни йўқотиб, бешинчи қаватдан бетон плита устига қулаган», — дейилади Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги хабарида.
Архангелск вилояти минтақалараро ҳудудий меҳнат инспекцияси бу ушбу минтақадаги қурилиш объектларида сўнгги икки ҳафта ичида содир бўлган учинчи бахтсиз ҳодиса. Меҳнат инспекцияси бошлиғи ўринбосари Александр Назаров воқеани ўрганиш ва таҳлил қилиш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан биргаликда воқеа жойига чиқилганини маълум қилган.

В России погиб гражданин Узбекистана, упав с верхнего этажа на строительном объекте
1 октября 2025 года на строительной площадке многоэтажного жилого дома в Архангельской области России при выполнении строительных работ погиб 22-летний рабочий из Узбекистана.
По предварительной информации, рабочий поднимал строительные инструменты с 5 на 6 этаж по внешней стороне строящегося здания. Он потерял равновесие и упал с высоты 5 этажа на бетонную плиту. Реанимационные мероприятия результата не принесли, бригада скорой помощи констатировала смерть рабочего.
По сообщению Гострудинспекции в Архангельской области и Ненецком автономном округе, это третий несчастный случай на объектах строительства за прошедшие две недели. Ранее в результате несчастных случаев на строительных объектах в Северодвинске погиб крановщик, трое рабочих получили травмы различной степени тяжести.
«Государственный инспектор труда совместно с правоохранительными органами выехал на место происшествия для проведения осмотра и анализа произошедшего, собираются материалы для их оценки в установленном порядке», – сказал заместитель руководителя Гострудинспекции Алексей Назаров.