Рейд: Бухоро ва Навоийда 40 нафарга яқин олтин изловчилар қўлга олинди
Бухоро вилояти Шофиркон туманидаги «Қулжуқтов» ва Навоий вилояти Конимех туманидаги «Товшан» тоғ массивларида жойлашган «Олтин Кон» МЧЖ тасарруфидаги ҳудудларда ўтказилган текширувлар давомида бегона шахслар томонидан ноқонуний олтин қазиб олиш ҳолатлари аниқланди.
«Контехназорат» томонидан олиб борилган хизмат текширувларида аниқланган ҳолатлар юзасидан материаллар Давлат хавфсизлик хизматига юборилган.
ДХХ вилоят ИИБ билан ҳамкорликда тезкор чоралар кўриб, «Қулжуқтов» массивида ўтказилган тадбир давомида 37 нафар шахс ноқонуний фаолият юритаётган пайтда қўлга олинди.
Тадбир давомида 3 та «Ford» автомашинаси, 8 та перфоратор, 6 та компрессор ва таркибида олтин моддаси мавжуд бўлган 400 қопга яқин руда ва бошқа қўлбола ясама асбоб-ускуналар ашёвий далиллар сифатида олинди ҳамда ноқонуний фаолият орқали давлат ва жамият манфаатларига жами 20 млрд сўмдан ортиқ етказилган зарар аниқланди.

В Бухарской области за незаконную добычу золота задержаны 37 человек.
В ходе проверок, проведённых на территориях, принадлежащих ООО «Олтин кон», расположенных в горных массивах «Кулжуктов» в Шафирканском районе Бухарской области и «Товшан» в Канимехском районе Навоийской области, были выявлены случаи незаконной добычи золота.
Материалы по фактам, установленным в ходе служебных проверок, проведённых службой «Контехназорат», были направлены в СГБ.
В частности, во время совместного мероприятия, проведённого СГБ и УВД в массиве «Кулжуктов», 37 человек были задержаны с поличным во время незаконной добычи золота.
В ходе операции в качестве вещественных доказательств были изъяты 3 автомобиля марки Ford, 8 перфораторов, 6 компрессоров, около 400 мешков руды, содержащей золото, а также различные самодельные инструменты и оборудование.
Установлено, что в результате незаконной деятельности государству и обществу был причинён ущерб на сумму более 20 миллиардов сумов.
Ранее сообщалось, что в Бухарской пустыне были задержаны 28 человек, проложившие подземный туннель к золотому руднику.