Шавкат Мирзиёев Гулистон шаҳрида йиғилиш ўтказди
Гулистон шаҳрида Сирдарё вилояти ва туманлар ҳокимлари, фаоллар, вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирокида йиғилиш ўтказилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев Сирдарё вилоятининг саноат ва хизмат кўрсатиш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаётгани, қишлоқ туманларда саноат деярли йўқ эканини қайд этди. Шу боис махсус ишчи гуруҳ юборилиб, 342 та ўрта ва йирик инвестиция лойиҳалари дастури ишлаб чиқилганини таъкидлади.
Хусусан, Сирдарё иссиқлик электр станцияси ва Фарҳод гидроэлектр станциясини модернизация қилиш, Сардоба сув омборида кичик гидроэлектр станцияси қуриш бўйича жами 275 миллион долларлик учта лойиҳани амалга ошириш бошланади.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг Хитой, Италия ва Қозоғистондаги элчилари томонидан ўттизга яқин лойиҳа бўйича аниқ таклифлар шакллантирилган. Президентимиз вилоятга қўшимча инвестициялар олиб келиш, тадбиркорлик ташаббусларини юзага чиқаришга кўмаклашиш, қишлоқ хўжалиги ерлари ва томорқалардан самарали фойдаланиш бўйича топшириқлар берди.
Йиғилишда маънавият, маданият, таълим-тарбия масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йилларда анъанага айланган хайрли ишларни давом эттирган ҳолда, Гулистон шаҳрида Ўзбекистон халқ шоири Ҳалима Худойбердиева номидаги ижод мактабини ташкил қилишни таклиф этди. Йиғилганлар бу ташаббусни қизғин қўллаб-қувватлади.

Шавкат Мирзиёев провел совещание в Гулистане
В городе Гулистане состоялось совещание с участием хокимов и актива Сырдарьинской области и районов, руководителей министерств и ведомств. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что потенциал Сырдарьинской области в сфере промышленности и оказания услуг не задействован в полной мере, в сельских районах практически нет промышленности. В связи с этим по итогам проведенного специальной рабочей группой изучения разработана программа по реализации 342 проектов среднего и крупного масштаба.
В частности, начата реализация трех проектов общей стоимостью 275 миллионов долларов - модернизация Сырдарьинской тепловой электростанции и Фрахадской гидроэлектростанции, строительство малой ГЭС на Сардобинском водохранилище.
Кроме того, послами Узбекистана в Китае, Италии и Казахстане сформированы конкретные предложения по 30 проектам. Президент дал поручения по привлечению дополнительных инвестиций в область, содействию реализации предпринимательских инициатив, эффективному использованию сельскохозяйственных и приусадебных земель.
На совещании особое внимание уделено вопросам духовности, культуры, образования и воспитания.
Глава государства предложил по сложившейся в последние годы доброй традиции создать творческую школу в городе Гулистане, которая будет носить имя народного поэта Узбекистана Халимы Худойбердыевой. Собравшиеся горячо поддержали эту инициативу.