Шавкат Мирзиёев миссиясини якунлаётган АҚШ элчисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугун, 24 сентябрь куни мамлакатдаги дипломатик миссиясини якунлаётган Америка Қўшма Штатларининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Памела Спратленни қабул қилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлат раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, АҚШ элчиси кўп қиррали ва ўзаро манфаатли Ўзбекистон – АҚШ алоқаларини изчил ривожлантириш ва мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшганини таъкидлади.
Олий даражадаги мулоқотлар ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил май ойида Америка Қўшма Штатларига расмий ташрифининг самарали натижалари мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларининг янги даври учун мустаҳкам замин яратгани қайд этилди.
Томонларни қизиқтирган барча масалалар бўйича конструктив сиёсий мулоқот йўлга қўйилди. Парламентлараро алоқалар фаоллашди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик кенгаймоқда. Фан, таълим ва маданият соҳаларида, шунингдек, ҳудудлараро ҳамкорлик ривожланмоқда.
АҚШ элчиси давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдирди. Америка Қўшма Штатлари икки томонлама муносабатларни изчил ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратаётгани, унинг мамлакатимиз билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришга интилиши қатъий экани қайд этилди.
Учрашув якунида мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси учун АҚШнинг Фавқулодда ва мухтор элчиси Памела Спратлен "Дўстлик" ордени билан тақдирланди.

Шавкат Мирзиёев принял посла США завершающую свою дипломатическую миссию в Узбекистане
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединённых Штатов Америки Памелу Спратлен, завершающую свою дипломатическую миссию в нашей стране. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава государства, тепло приветствуя гостя, отметил значительный личный вклад посла США в поступательное развитие и укрепление многоплановых взаимовыгодных узбекско-американских связей.
Было подчёркнуто, что регулярные контакты на высшем уровне и плодотворные результаты официального визита Президента Республики Узбекистан на высшем уровне в Соединённые Штаты в мае этого года заложили прочный фундамент новой эры в отношениях дружбы и стратегического партнёрства между нашими странами.
Налажен конструктивный политический диалог по всему спектру вопросов, представляющих взаимный интерес. Активизировались межпарламентские обмены.
Расширяется торгово-экономическое сотрудничество. Развивается взаимодействие в области науки, образования и культуры, а также на межрегиональном уровне.
Посол США выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана за сердечный приём. Было отмечено, что Соединённые Штаты придают важное значение последовательному развитию двусторонних отношений и твёрдо намерены и далее углублять полномасштабное сотрудничество с нашей страной.
В завершение встречи за большой вклад в укрепление отношений стратегического партнёрства между двумя государствами Чрезвычайный и Полномочный Посол США Памела Спратлен награждена орденом «Дустлик».