Шавкат Мирзиёев Ўмон султони ва халқига ҳамдардлик билдирди
Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев Ўмон султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саид номига султон Қобус бин Саиднинг вафот этгани муносабати билан чуқур таъзия изҳор этиб мактуб йўллади.
«Ул зот султонлик тараққиёти ва равнақи, мамлакат халқининг фаровонлиги ва халқаро майдондаги ўрнини ҳар томонлама мустаҳкамлаш йўлида беқиёс саъй-ҳаракатларни амалга оширган ўз Ватанининг чинакам фидойи фарзанди ҳамда халқининг чексиз ҳурматига сазовор бўлган таниқли ва моҳир давлат арбоби эдилар», дейилади ҳамдардлик номасида.
Эслатиб ўтамиз, Узоқ вақт давом этган хасталикдан сўнг, 10 январь куни Ўмон султони Қобус бин Саид 80 ёшида вафот этди.
Бугун, 11 январь куни мамлакат маданият ва миллий мерос вазири Ҳайсам бин Ториқ Ол Саид Ўмон султони бўлди.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования в связи со смертью Султана Омана Кабуса бин Саида
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил телеграмму на имя Султана Омана Хайсама бин Тарика Аль Саида с глубокими соболезнованиями в связи со смертью Султана Кабуса бин Саида.
«Его Величество был поистине самоотверженным сыном своей Родины, пользовавшимся безграничным уважением своего народа, широко известным и умелым государственным деятелем, приложившим колоссальные усилия для развития и процветания Султаната, повышения благосостояния народа и всестороннего укрепления международного авторитета страны», говорится в телеграмме.
Напомним, правивший 50 лет Султан Омана Кабус бен Саид Аль Саид скончался вечером 10 января, не дожив до 80 лет, после продолжительной тяжёлой болезни.
Новым главой государства стал Министр культуры и национального наследия Омана Хайсам бен Тарек Аль Саид.