Шавкат Мирзиёев Путин билан мулоқот ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 май куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш, икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўтган йил ноябрь ойида Москва шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувда эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил бошидан фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифлар суръати ошгани мамнуният билан қайд этилди. Март ойи охирида биринчи Тошкент халқаро инвестиция форуми ҳамда апрель ойида Ўзбекистон пойтахтида янги минтақавий форматда ташкил этилган “Иннопром” халқаро саноат кўргазмаси доирасида икки томонлама тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Саноат кооперацияси бўйича устувор лойиҳалар давом эттирилмоқда. Жорий йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 40 фоизга ошди.
Гуманитар ҳамкорликка доир, шу жумладан таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, туризм ва спорт соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари ишбилармон доиралар ўртасидаги кооперация алоқаларини чуқурлаштириш ва ҳудудлараро алоқаларнинг катта салоҳиятидан самарали фойдаланиш муҳимлигини қайд этдилар.

Шавкат Мирзиёев и Путин провели телефонный разговор
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 мая провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба главы нашего государства.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи на высшем уровне в городе Москве в ноябре прошлого года.
С удовлетворением отмечена положительная динамика активных контактов и взаимных обменов с начала текущего года. Успешно проведены двусторонние мероприятия в рамках первого Ташкентского международного инвестиционного форума в конце марта и Международной промышленной выставки «Иннопром», организованной в столице Узбекистана в апреле этого года в новом региональном формате.
Продолжается реализация приоритетных проектов промышленной кооперации. С начала года объемы товарооборота выросли на 40 процентов.
Осуществляются важные программы гуманитарного сотрудничества, в том числе в сферах образования, здравоохранения, культуры, туризма и спорта.
Лидеры Узбекистана и России подчеркнули важность углубления кооперационных связей между деловыми кругами и эффективного задействования большого потенциала межрегиональных связей.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам региональной повестки и международной политики.
Телефонный разговор Президентов двух стран прошел в традиционно открытой, доверительной и дружеской атмосфере.