Шавкат Мирзиёев Самарқандда нутқ сўзлайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилишида иштирок этиш учун Самарқанд шаҳрига борди.
Давлатимиз раҳбари йиғилиш ялпи сессиясида нутқ сўзлайди.
Саммит ишида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо, Европа Комиссияси вице-президенти Валдис Домбровскис, ЕТТБ Бошқарувчилар кенгаши раиси Магнус Бруннер, хорижий ҳукуматлар, етакчи трансмиллий корпорациялар ва саноат холдинглари, халқаро молия институтлари ва банкларнинг раҳбарлари ва вакиллари, шунингдек, дунёнинг 70 та мамлакатидан иқтисодиёт, инвестициялар, молия ва инновациялар соҳаси экспертлари ва таҳлилчилари, фуқаролик жамияти фаоллари ва журналистлар – жами 2,5 мингдан зиёд иштирокчи қатнашмоқда.
Тадбир глобал иқтисодиёт истиқболларини кенг муҳокама ва чуқур таҳлил қилиш, унинг барқарор тараққиётини таъминлаш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқиш учун муҳим платформадир.
Иқтисодиёт барқарорлигига сармоя киритиш, халқаро савдони рағбатлантириш, энергетик хавфсизликни таъминлаш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш, рақамлаштиришни жадаллаштириш, молиявий инфратузилмани модернизация қилиш, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, «яшил» иқтисодиёт дастурини илгари суриш масалалари форумнинг марказий мавзулари бўлади.
Тадбир доирасида давлатимиз раҳбари хорижий делегациялар раҳбарлари билан қатор учрашувлар ўтказиши режалаштирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, ЕТТБ мамлакатимиздаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурини илгари суришда фаол иштирок этмоқда.
Мана уч йилдирки, Ўзбекистон ушбу етакчи молиявий институтдан жалб қилинган инвестициялар ҳажми бўйича минтақада етакчилик қилмоқда. Бугунги кунда Банк лойиҳаларининг портфели 3 миллиард евродан ошди, унда хусусий секторга инвестициялар улуши 55 фоиздан зиёдни ташкил қилмоқда.

Шавкат Мирзиёев выступит с речью в Самарканде
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Самарканд для участия в 32-м ежегодном заседании Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
Глава нашего государства выступит с речью на пленарной сессии заседания.
В работе саммита принимают участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, вице-президент Европейской Комиссии Валдис Домбровскис, председатель Совета управляющих ЕБРР Магнус Бруннер, более 2,5 тысячи руководителей и представителей иностранных правительств, ведущих транснациональных корпораций
и промышленных холдингов, международных финансовых институтов и банков, а также эксперты и аналитики в области экономики, инвестиций, финансов и инноваций, активисты гражданского общества и журналисты из более 70 стран мира.
Мероприятие является важной платформой для широкой дискуссии и глубокого анализа перспектив глобальной экономики, выработки рекомендаций по обеспечению её устойчивого развития.
Центральными темами форума станут инвестирование в устойчивости экономики, стимулирование международной торговли, обеспечение энергетической безопасности и внедрение возобновляемых источников энергии, ускорение цифровизации, модернизация финансовой инфраструктуры, поддержка малого и среднего бизнеса, продвижение программы «зеленой» экономики.
На полях форума планируется ряд встреч главы нашего государства с руководителями зарубежных делегаций.
Следует отметить, что ЕБРР принимает активное участие в продвижении программы социально-экономических реформ в нашей стране.
Узбекистан третий год к ряду лидирует в регионе по объемам инвестиций этого ведущего финансового института. В настоящее время портфель проектов Банка превысил 3 миллиарда евро с долей инвестиций в частный сектор более 55 процентов.