Шавкат Мирзиёев «Tashkent City» ва «Humo Arena»га борди (фото)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 март куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб «Tashkent City» халқаро бизнес марказига ташриф буюриб, конгресс-холл ва беш юлдузли меҳмонхона барпо этилиш жараёни билан танишди.
Мазкур иншоотлар қурилиши ўтган йил март ойида бошланган бўлиб, бугунги кунда муҳташам конгресс-холл ва 21 қаватли меҳмонхонанинг бетон-каркас ишлари ниҳоясига етган. Ҳозирда металл конструкциялар ва коммуникацияларни монтаж қилиш, том ёпиш, ташқи пардозлаш ишлари олиб борилмоқда.
Президентимизга конгресс-холлнинг фасади, хоналари ва йўлакларининг кўринишига доир лойиҳалар намойиш этилди.
Маълумки, «Tashkent City» бизнес-марказлар, меҳмонхоналар, офислар, кўп қаватли уйлар, ресторанлар ва бошқа объектларни ўз ичига олган замонавий комплекс бўлади. Келгусида бу ерда олий даражадаги тадбирлар, йирик халқаро анжуманлар ўтказилади.
Шавкат Мирзиёев конгресс-холлнинг асосий зали, ҳар бир хонасини кўздан кечириб, уларнинг қандай безатилиши ва жиҳозланиши, меҳмонлар учун қандай шароитлар яратилиши билан қизиқди. Халқаро саммитлар чоғида кўплаб делегациялар қатнашишини инобатга олиб, юкори мартабали меҳмонлар ва иштирокчиларнинг ҳаракатланиши, икки ва кўп томонлама учрашувлар ўтказиши, дам олиши учун кенг қулайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берилди. Конгресс-холлнинг биринчи қавати замонавий дизайнда, иккинчи қавати эса классик услубда бўлиши зарурлигини таъкидлади. Йўлакларни юртимиз рассомларининг энг сара асарлари билан безатишни таклиф қилди.
Мазкур конгресс-холл ёнида қурилган меҳмонхонага оид лойиҳалар ҳам намойиш этилди.
Шу билан бирга, Президент «Tashkent City» яқинида қад кўтарган «Humo Arena» муз саройида олиб борилаётган сўнгги пардозлаш ишларини кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил 3 февраль куни ушбу мажмуа лойиҳасини маъқуллаб, унинг қурилишига тамал тоши қўйган эди. Ўтган қисқа даврда мамлакатимиз шаҳарсозлигида янгилик бўлган кўп тармоқли спорт мажмуаси бунёд этилди.
Мажмуа Тошкент шаҳрининг Олмазор ва Бешёғоч кўчалари кесишмасида, 9 гектар майдонда қурилган. Замонавий муҳандислик технологияларини уйғунлаштирган “Humo Arena” мажмуасидан 12,5 минг ўринли кўп тармоқли муз аренаси, 200 ўринли машғулотлар майдони, тренажёр зали, спорт музейи ва кўплаб бошқа объектлар ўрин олган.
Ҳар бири 60х30 метр ўлчамдаги асосий ва машқ майдонлари мусобақаларни халқаро талаблар даражасида ўтказиш, ёшларни спорт билан шуғуллантириш учун яхши имконият беради.
Мобил ўриндиқлар спорт мусобақаларидан бўш пайтда оммавий тадбирларни ўтказишга ҳам мослаша олади. Бу ерда хоккей, шорт-трек, фигурали учиш, кёрлинг билан бирга баскетбол, волейбол, гандбол, футзал, бокс, таэквондо ва бошқа турдаги беллашувлар ўтказиш мумкин. Бундан ташқари, байрам тадбирлари, концертлар, кўргазма ва форумлар ташкил этиш учун ҳам шароит яратилган.
Янги мажмуа мамлакатимизда спортни ривожлантириш, унинг қишки турларини оммалаштириш, спортчилар тайёрлашни янги, халқаро даражага олиб чиқиш борасидаги ишларга кучли суръат бағишлайди.

Шавкат Мирзиёев посетил «Tashkent City» и комплекс «Humo Arena» (фото)
Сегодня Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой в городе Ташкенте созидательной работой. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Сперва глава государства посетил строительный участок международного делового центра Tashkent City, где продолжается возведение конгресс-холла и 21-этажной пятизвездочной гостиницы.
Строительные работы на этом участке площадью около 80 тысяч квадратных метров начались в марте прошлого года. На данный момент выполнены бетонные и каркасные работы по этим двум сооружениям. Сейчас продолжаются монтаж металлоконструкций, проведение коммуникаций, кровельные работы, внешние отделочные работы.
Президенту представлены проекты фасада и внутренних пространств конгресс-холла.
В целом Tashkent City задуман как современный деловой комплекс с бизнес-центрами, гостиницами, офисами, многоквартирным жильем, ресторанами и другими объектами, предназначенный для проведения мероприятий высокого уровня, крупных международных форумов.
Шавкат Мирзиёев осмотрел основной зал и другие помещения конгресс-холла, поинтересовался их будущим оформлением и оснащением, условиями, которые будут созданы для гостей. Даны указания по созданию комфортных условий для передвижения высоких гостей и делегаций, проведения двух- и многосторонних переговоров, их работы и отдыха, приняв во внимание, что в ходе международных саммитов здесь будет размещаться множество делегаций.
Глава государства отметил, что оформление первого этажа конгресс-холла должно соответствовать современным тенденциям дизайна, а оформление второго этажа следует выполнить в классическом стиле. Шавкат Мирзиёев предложил украсить коридоры лучшими произведениями отечественных художников.
Представлены также проекты касательно гостиницы, возводимой рядом с конгресс-холлом.
Президент посетил также возведенный недалеко от Tashkent City ледовый дворец «Humo Arena», где идут последние отделочные работы.
Глава государства одобрил проект данного комплекса 3 февраля 2017 года и заложил первый камень в его фундамент. За минувший короткий срок здесь появился многофункциональный спортивный комплекс – новшество для отечественного градостроительства.
Комплекс, занимающий 9 гектаров, возведен на пересечении улиц Олмазор и Бешагач. Он сочетает современные инженерные технологии. «Humo Arena» располагает многофункциональной ледовой ареной на 12 500 мест, малой тренировочной ареной на 200 мест, тренажерными залами, спортивным музеем и многими другими объектами.
Основная и тренировочная арены размером 60х30 метров каждая позволяют проводить соревнования на уровне международных стандартов.
Благодаря мобильным сидениям в комплексе можно будет проводить и другие мероприятия. В частности, помимо международных турниров по хоккею, кёрлингу, фигурному катанию, шорт-треку арена сможет принимать соревнования по баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу, боксу, таэквондо, фехтованию и другим видам спорта. Будут созданы условия для организации торжественных мероприятий, концертов, выставок и форумов.
Новый спорткомплекс придаст мощный импульс развитию спорта, популяризации его зимних видов в нашей стране, выведению подготовки спортсменов на новый, международный уровень.
Президент дал указания по эффективной эксплуатации комплекса, обеспечению безопасности граждан при проведении массовых мероприятий, благоустройству прилегающей к дворцу территории.