Шавкат Мирзиёев Тожикистон президентига ҳамдардлик билдирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 феврал куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Тожикистон етакчисига мамлакатнинг жануби-шарқида қор кўчиши оқибатида инсонлар қурбон бўлгани ва жиддий талафотлар кўрилгани муносабати билан чуқур ҳамдардлик билдирди.
Икки томонлама ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Олий даражада, энг аввало савдо, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа йўналишларда эришилган келишувларни амалга ошириш чоралари муҳокама қилинди.
Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва уларнинг оқибатларига қарши курашиш борасида самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Бўлажак тадбирлар, шу жумладан кўп томонлама ташкилотлар доирасидаги мулоқотлар режаси ҳам кўриб чиқилди.

Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования Эмомали Рахмону
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 февраля провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы глава нашего государства выразил лидеру Таджикистана глубокие соболезнования в связи с человеческими жертвами и серьезными разрушениями из-за схода снежных лавин на юго-востоке страны.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Обсуждены меры по реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего в области торговли, промышленной кооперации, сельского хозяйства, энергетики, транспорта и других направлениях.
Отмечена важность налаживания эффективного взаимодействия в области предупреждения и борьбы с последствиями чрезвычайных ситуаций.