Шавкат Мирзиёевни Анқарада Ражаб Тоййиб Эрдўғон кутиб олди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга расмий ташриф билан Анқара шаҳрига келди.
«Эсенбоға» халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонларни Туркия Республикаси Президенти Ражаб Тоййип Эрдўғон ва рафиқаси кутиб олди.
Икки давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Давлат раҳбарлари ва биринчи хонимлар қисқа учрашув ўтказдилар. Суҳбатда Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини кенгайтириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Бугун Оқсарой қароргоҳида олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг тўртинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Музокараларда сиёсат, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт, энергетика, маданият, гуманитар соҳа ва бошқа устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш билан боғлиқ масалалар атрофлича кўриб чиқилади.
Анқара шаҳридаги тадбирлар доирасида Хатай вилоятининг Арсуз туманида «Ўзбекистон» турар жой мажмуасининг очилиши ва Истанбулда ўзбек мактабининг қурилишини бошлашга бағишланган маросим ҳам бўлиб ўтади.

Шавкат Мирзиёев с супругой прибыл в Турцию
Президент Шавкат Мирзиёев 29 января вместе с супругой прибыл с официальным визитом в город Анкару. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В международном аэропорту «Эсенбога» высоких гостей встретили Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган с супругой.
Были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Состоялась краткая встреча глав двух государств c участием первых леди.
В ходе беседы лидеры обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения узбекско-турецких отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Затем в резиденции президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана «Ак сарай» в городе Анкаре состоялась церемония официальной встречи президента Шавката Мирзиёева.
Главу нашего государства встретил лидер Турции.
На площади в честь высокого гостя был выстроен Почетный караул. Президенты поднялись на подиум. В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны двух стран. Лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.